Za šest měsíců 1875 zavražděných. Násilí v Kapském městě budou potlačovat vojáci.

Jihoafrická republika rozmístí v ulicích Kapského Města vojáky, kteří mají policii pomoci potlačit narůstající násilí. Země k podobným bezpečnostním krokům přistupuje většinou jen přes vánoční svátky a během novoročních oslav, kdy v chudších částech města ovládaných gangy významně narůstá kriminalita, napsala v pátek agentura Reuters.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kapském městě výrazně narůstá kriminalita. | Foto: FW1F/William Maclean | Zdroj: Reuters

Míru kriminality hlavně v černošských a rasově smíšených chudinských čtvrtích místní úřady tento týden přirovnaly k válečné zóně, od počátku roku zde bylo zabito téměř 2000 lidí. Nejproblematičtější jsou slumy na předměstí Kapského Města, kde k aktivitě gangů přispívá vysoká míra nezaměstnanosti a užívání drog.

Sedm únosů denně. ,Bandité‘ v Nigérii kvůli výkupnému hlídají silnice na severu a unášejí lidi

Číst článek

Jihoafrická vláda chce několik stovek vojáků vyslat do ulic od července do října. Navýšení ostrahy je odpovědí i na případ několikanásobné vraždy, který minulý týden otřásl celou zemí. Vrah zastřelil šest žen ve věku od 18 do 26 let v jejich vlastním domově, den nato bylo při různých incidentech zastřeleno pět mladých mužů.

„V Západním Kapsku bylo za posledních šest měsíců zavražděno 1875 lidí. To znamená, že ti sociálně nejslabší občané žijí ve válečné zóně,“ uvedl jeden z představitelů dohlížející na bezpečnost provincie Albert Fritz.

Opatření ministerstva obrany má i své kritiky. Podle bezpečnostního analytika Garetha Newhama nasazení armády problém nevyřeší. „Je to krátkodobá a neudržitelná náplast na krizi,“ uvedl Newham.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme