Ruský soud prodloužil vazbu opozičnímu politikovi Kara-Murzovi. Měl šířit lži o invazi na Ukrajinu

Soud v Moskvě v úterý prodloužil vazbu opozičnímu politikovi a publicistovi Vladimiru Kara-Murzovi. Ve vězení je od dubna kvůli obvinění z rozšiřování „lživých informací“ o ruské invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za dvěma pokusy o otravu opozičního politika Vladimira Kara-Murzy (na snímku) stojí stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného oddělení ruské tajné služby FSB

Ruský opoziční politik a novinář Vladimir Kara-Murza | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Krátce po útoku na svého západního souseda ze 24. února Rusko přijalo zákon, který zakazuje šíření lživých informací o vojenské operaci na Ukrajině. Za jeho porušení hrozí až 15 let vězení a ruská justice ho použila proti několika lidem s cílem umlčet opozici proti válce na Ukrajině.

V Rusku byl zadržen opoziční politik Kara-Murza. Důvodem může být jeho kritika války na Ukrajině

Číst článek

Soud prodloužil jednačtyřicetiletému Kara-Murzovi vazbu do 12. října, uvedly ruské tiskové agentury. Murza býval spolupracovníkem zavražděného opozičního politika Borise Němcova.

Sám přežil pokusy o otravu z let 2015 až 2017, za kterými podle něho stál Kreml, což však ruští činitelé odmítli. Jeho současné stíhání souvisí s projevem, s nímž vystoupil 15. března v arizonské Sněmovně reprezentantů a ve kterém odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu.

Zákon zakazující rozšiřování lživých informací Rusko přijalo týden po vpádu na Ukrajinu v situaci, kdy se proti němu konaly protesty v ulicích Moskvy nebo Petrohradu.

Kreml tvrdí, že speciální vojenská operace na Ukrajině se těší široké podpoře veřejnosti a rychle podnikl kroky k tomu, aby její kritiky potlačil. Tisíce protestujících byly zatčeny, nezávislá média musela ukončit činnost a kritici Kremlu čelí pronásledování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme