Karadžič nepřišel k soudu v Haagu. Tribunál proces odročil

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii odročil začátek procesu s bývalým bosenskosrbským prezidentem Radovanem Karadžičem. Ten totiž k soudu nedorazil. Karadžič čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušování pravidel a zvyklostí ve válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

"Obžalovaný pan Karadžič je nepřítomen," konstatoval předseda senátu O-Gon Kwon. Celé jednání trvalo jen dvacet minut. O-Gon Kwon nařídil, že se zítra Karadžič dostavit musí. Líčení pak začne úvodním slovem žalobce.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii nevyužil možnost předvést Karadžiče před soudce násilím. Prokurátor požádal soud, aby proces začal i v jeho nepřítomnosti. Protože ale dnes nebyl v soudní síni přítomen ani zmocněnec obžalovaného, soud odložil začátek procesu na úterní odpoledne.

Matky zavražděných žádaly doživotí

Na zahájení procesu přijely z Bosny matky, manželky a sestry zavražděných mužů. Desítky bosenských Muslimek jely 2 dny, aby pohlédly do tváře tomu, koho viní ze smrti svých blízkých. V některých rodinách nezůstal ani jediný muž.

"Je mi smutno, ale zároveň jsem ráda, že jsem se dožila chvíle být u toho, kdy se jednomu zločinci dokáže, co udělal a zabrání se mu, aby v tom pokračoval."

Matky ale zažily zklamání. Obstrukce podle nich dokazují Karadžičovu vinu. "Když je někdo vinen, tak se schovává, nevystupuje u soudu. Nemá argumenty na svou obranu a přiznává svůj zločin."

Matky žádaly pro Karadžiče doživotní vězení. Chtějí hlavně, aby se už řekla pravda, kdo za smrt jejich synů, bratrů a mužů zodpovídá.

Před soud se Karadžič dostal loni po třinácti letech na útěku. V případě usvědčení mu hrozí doživotní trest.

Karadžič je údajně odpovědný za vyhlazování a vyhánění nesrbského obyvatelstva Bosny, kterého se od března 1992 do konce listopadu 1995 dopouštěli příslušníci srbských a bosenskosrbských sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem procesu s Radovanem Karadžičem přibližuje Dalibor Zíta.

Žaloba viní Karadžiče z toho, že nařídil zastrašování civilního nesrbského obyvatelstva Bosny. Například ostřelováním Sarajeva v letech 1992 až 1995. Má nést zodpovědnost za vraždy a vyhánění bosenských Muslimů a Chorvatů z území prohlášených samozvanou Republikou Srbskou za území Srbů.

Masakr ve Srebrenici

Zodpovídat se má i z největšího masakru v době bosenské války. Povraždění asi osmi tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici v roce 1995.

Karadžič tvrdí, že je nevinný. Odmítá mezinárodní soud uznat a snažil se začátek procesu oddálit. Před několika dny dopisem mezinárodnímu tribunálu oznámil, že se dnešního zahájení procesu odmítá zúčastnit, protože jeho obhajoba není připravena.

Pavel Novák, Igor Maňour, Jaromír Janev, Alice Kottová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme