Karadžič potřetí nepřišel před haagský tribunál

Ani napotřetí nepřišel bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžič na zahájení svého procesu. S haagským tribunálem se chce ale dohodnout, kdy bude na proces připraven a přijde do soudní síně. Chce se hájit sám a prohlašuje, že nedostal dostatek času na přípravu své obhajoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

Když se ani tentokrát obžalovaný Karadžič před soudce nedostavil, pokračoval prokurátor Alan Tieger ve čtení obžaloby. Citoval Karadžičova slova o potřebě braní pracovníků mezinárodních organizací a vojáků OSN jako rukojmí. Na závěr si nechal obžalobu Karadžiče z vraždy několika tisíc Muslimů ve Srebrenici.

"Během několika dnů byli obyvatelé srebrenické enklávy vyhnáni a více než 7 tisíc muslimských mužů a chlapců bylo zavražděno při masivní operaci, které se zúčastnila bosenskosrbská armáda, policie i civilní složky," uvedl Tieger. Karadžič dostával podle žalobce o průběhu operace pravidelné zprávy.

Podle právního poradce obžalovaného Marka Sladojeviče přijde Karadžič k soudu v úterý. Ovšem jen aby pomohl najít řešení, jak v jeho případu dále postupovat. Tvrdí, že ještě není na svou obhajobu připravený a nechce se proto líčení zúčastnit.

Soud začal minulé pondělí, ale Karadžič se k němu už dvakrát nedostavil. Tvrdí, že na vypracování obhajoby potřebuje alespoň dalších devět měsíců, protože soudní spis má přes milion stránek.

Před soud se Karadžič dostal loni po třinácti letech na útěku. V případě usvědčení mu hrozí doživotní trest.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme