Karadžić se bude u haagského soudu zodpovídat z genocidy na osmi místech Bosny a Hercegoviny

Mezinárodní trestní soud pro bývalou Jugoslávii v Haagu znovu rozšířil obžalobu Radovana Karadžiće. Bude se zodpovídat z genocidy na celkem osmi místech v Bosně a Hercegovině. Rozhodnutí přišlo v okamžiku, kdy si svět připomíná oběti ze Srebrenice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke Srebrenici, za kterou měl být Karadžić obviněn, přibylo dalších sedm míst v Bosně. Dosud bylo dokázáno, že se genocida konala jen ve Srebrenici.

V Prijedoru to místní muslimové vítají, protože v posledních letech čelili značnému popírání genocidy v těchto částech Bosny a Hercegoviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozšíření obžaloby Radovana Karadžiće i reakcích lidí informuje balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

„Samozřejmě, že to vítám, je to správné rozhodnutí. Všechno, co se stalo, byla jeho iniciativa. Když někdo něco vede, tak je za veškeré dění odpovědný. A to byl přeci Karadžić. Proto on se musí zodpovídat před soudem jako první,“ říká starší muž z muslimské části Sarajeva.

Na městském trhu, čaršiji, je poměrně rušno, ale ne každý chce o haagském tribunálu slyšet. Ženy říkají – mě už tohle nebaví, zeptejte se někoho jiného. Ani prodavač výkladu koránu před medresou, muslimskou školou, to komentovat nechtěl.

„To rozhodnutí je to nejlogičtější, co mohl haagský soud udělat. Bylo by totiž hloupé si myslet, že pokud Karadžić ohlásil genocidní záměry už někdy v roce 1991, pak napadl 70 procent bosenského území, že genocidu spáchal až ve Srebrenici v roce 1995. Čištění od nesrbského obyvatelstva nezačalo na konci války,“ upozorňuje mladý muž, který Srebrenici přežil.

mka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme