Karadžić se odvolal proti 40letému vězení. Stal jsem se obětí politického procesu, tvrdí

Někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se odvolal proti 40letému trestu vězení, který mu letos v březnu udělil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Karadžiće přitom soud uznal vinným v 10 z 11 bodů obžaloby, a to za válečné zločiny včetně genocidy na bosenských muslimech v Srebrenici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič se odvolal proti 40 rokům vězení, který mu vyměřil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) | Zdroj: Reuters

71letý Radovan Karadžidž, který strávil ve vazbě už osm let, uvedl pro odvolání proti rozsudku 50 důvodů. Informovala o tom agentura AFP. Podle svých slov se stal obětí "politického procesu", který měl za cíl démonizovat srbský národ v Bosně a jeho samého.

V souvislosti s masakrem v Srebrenici z června 1995 se v rozsudku uvádí, že někdejší prezident bosenské Republiky srbské Karadžić si přál zabití zajatých mužů muslimské (dnes bosňácké) národnosti a souhlasil s ním.

Masové vraždění bosenských muslimů v enklávě kolem města Srebrenica bylo nejhorším masakrem v Evropě od konce druhé světové války. Zavražděno tehdy bylo přes 8000 mužů a chlapců a jejich těla byla vhozena do masových hrobů.

Karadžić byl shledán trestně odpovědným také například za trýznivé obléhání Sarajeva, které trvalo 44 měsíců a vyžádalo si přes 10 tisíc mrtvých, včetně 1500 dětí. Odpovědný je podle soudu i za další zločiny spáchané bosenskosrbskými silami, včetně zločinů proti lidskosti nebo braní rukojmích.

Podle obhájce Petera Robinsona je Radovan Karadžić přesvědčen, že mezinárodní spravedlnost selhala, že soudci již předem rozhodli o jeho vině a "vykonstruovali rozsudek tak, aby ospravedlnili tuto presumpci viny."

Advokát také uvedl, že proces nebyl spravedlivý, protože ho vedli soudci, "kteří nevědí nic o regionu, o jeho kultuře, o tamních jazycích ani o jeho historii, a protože byl veden na základě cizího procesního práva a v cizím jazyce."

Konflikt v Bosně a Hercegovině byl součástí série válek, které provázely rozpad Jugoslávie do sedmi nástupnických států. Konflikt, který stál 130 tisíc lidských životů, šokoval celý svět.

Bývalý bosenskosrbský vůdce Radovan Karadžič na fotografiích od roku 1995 do roku 2008 | Foto: Reuters

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme