Karadžič už je ve věznici Scheveningen, ve čtvrtek předstoupí před soud

Radovan Karadžič podezřelý mimo jiné z organizování genocidy v Bosně a Hercegovině stane poprvé před haagským tribunálem už ve čtvrtek. Podle Mezinárodního soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii bude vyzván k účasti v procesu, ve kterém bude čelit obvinění z jedenácti válečných zločinů. Vlastní proces ale začne pravděpodobně až za několik měsíců a potrvá až několik let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

helikoptéra s Karadžičem přistává ve věznici

helikoptéra s Karadžičem přistává ve věznici | Zdroj: ČTK

Radovan Karadžič dorazil do vazební věznice haagského tribunálu. Srbská ministryně spravedlnosti v noci podepsala příkaz k jeho vydání. Soud v Bělehradě tak nečekal, až dorazí odvolání, které schválně na poslední chvíli a ze vzdálené pošty poslal Karadžičův právník. Radovan Karadžič bývalý prezident Republiky srbské v Bosně je podezřelý z válečných zločinů během bosenského konfliktu v první polovině 90. let. I přesto má u řady Srbů stále image hrdiny.

Brzy ráno Karadžiče terénní auta s neprůhlednými skly odvezla na letiště. Chvíli poté speciální letadlo s Karadžičem na palubě zamířilo do Nizozemska. Malá kolona vozů vyrazila přibližně ve 3:45 hod. a cestu na letiště urazila za pouhých deset minut, zatímco běžně to je dvojnásobek. Vozy vjely na letištní plochu a krátce na to speciální letadlo odstartovalo do Haagu.

Převoz Karadžiče zajišťovala zvláštní jednotka policie s pomocí pracovníků státní bezpečnostní služby BIA V Bělehradu panoval po nočním vzruchu klid a většina lidí se teprve ráno z rozhlasu a televize dovídala, že Radovan Karadžič je už na cestě do Haagu.

"V nejbližších dnech projde Karadžič zdravotní prohlídkou a dalšími vstupními procedurami, které vyžadují pravidla mezinárodního soudu," uvedla pro BBC mluvčí Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii Jerma Nelačič.

V poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu ústavní soudkyně a bývalá soudkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Ivana Janů připomněla, že nyní pro Karadžiče začíná procedura tzv. prvního předstoupení před soudce, při kterém bude formálně obviněn. Tribunál oznámil, že sdělil, že Karadžič předstoupí poprvé před soudce ve čtvrtek v 16 hodin. Konkrétního soudce určí předseda tribunálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák si povídá s bývalou soudkyní haagského tribunálu I. Janů o současné Karadžičově situaci

Podle amerického diplomata a hlavního prostředníka daytonské mírové dohody Richarda Holbrooka, který jako první po občanské válce v Bosně vznesl obvinění proti Karadžičovi, má jeho zatčení a soud s ním historický význam. "Myslím že bychom se určitě neměli vrátit k praxi před druhou světovou válkou - k absolutní beztrestnosti pro nejhorší válečné zločince. Jinak hrozí, že nebudou mít zodpovědnost za své činy. A to bylo právě zastaveno!"

Srbská tajná služba dopadla třiašedesátiletého Karadžiče minulý týden. Ukrýval se před spravedlností od druhé poloviny 90. let. Soud s ním začne podle agentury AP nejspíš za několik měsíců a potrvá pravděpodobně několik let.

Proti vydání demonstrovaly tisíce lidí

Přesto, že bývalý prezident čelí obvinění z podílu na vraždě tisíců lidí, řada lidí v Srbsku Karadžiče stále považuje za hrdinu. Stejně jako tisíce nacionalistů, kteří včera v Bělehradě demonstrovaly na jeho podporu.

Velká demonstrace proti předání Karadžiče do Haagu se v úterý večer odehrávala v Bělehradě. Bouřlivý ale spořádaný protest se postupně změnil na boj tvrdého jádra demonstrantů s policisty. Zranění utrpělo 25 policistů a 21 demonstrantů, dva lidé policista a demonstrující utrpěli pohmoždění mozku.

Demonstrace začala projevy podpory Radovanu Karadžičovi. Přednesli je představitelé organizátorů nacionalistické Srbské radikální strany. Tvrdé jádro protestujících z řad fotbalových fanoušků začalo házet na policisty kameny a došlo k přímým ostrým střetům. Radikálové se od nepokojů a rozbíjení výkladních skříní v centru distancovali. Většina srbské společnosti se už dříve postavila za plnou spolupráci s tribunálem v Haagu. Většině lidí jde totiž o slušné a důstojné živobytí a záruku toho vidí v Evropské unii.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme