Karadžič žádá, aby Francie zveřejnila dokumenty dokazující jeho nevinu

Bývalý prezident Republiky srbské Radovan Karadžič požaduje, aby Francie předala Mezinárodnímu soudnímu tribunálu dokumenty dokazující jeho nevinu. Vyzval proto tribunál, aby to Paříži nařídil. Karadžiče v Haagu viní z válečných zločinů, genocidy a aktů proti lidskosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

Bývalý vůdce bosenských Srbů v písemném interview pro agenturu Reuters napsal, že lituje obětí války v Bosně. Trvá ale na tom, že je nevinen. Zároveň tvrdí, že mu byla výměnou za odchod z politiky slíbena beztrestnost.

Karadžič se měl podle obžaloby v Haagu dopustit mnoha zločinů proti lidskosti. Prokuráto ho viní z genocidy spáchané v letech 1992 až 1995 při obléhání Sarajeva a z odpovědnosti za povraždění asi osmi tisíc Muslimů ve Srebrenici v červenci 1995.

63letý Karadžič čeká na proces před Tribunálem pro bývalou Jugoslávii od července loňského roku, kdy ho srbské bezpečnostní složky zatkly v Bělehradě. Před spravedlností se skrýval téměř třináct let.

Přečtěte si také:
Karadžič čelí před haagským trestním tribunálem nové žalobě
V Banje Luce podpořili demonstrací Radovana Karadžiče
Evropská unie neodměnila Srbsko za zadržení Radovana Karadžiče
Karadžič se v Haagu odmítl vyjádřit ke vzneseným obviněním
Srbsko nabídlo pomoc Karadžičovi

Jaromír Janev, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme