Zůstat v Mexiku, nebo jít k hranicím USA? Karavana tisíců běženců se rozhoduje co dál

Ve sportovním areálu v mexické metropoli je zatím 4800 běženců z karavany, která ze Střední Ameriky putuje za lepším životem do USA. Mezi nimi je i 1730 dětí a nezletilých, informovala ve čtvrtek nevládní organizace, která migranty v Mexiku doprovází. Běženci by se podle ní měli ve čtvrtek rozhodnout, zda zůstanou v Mexiku, či budou pokračovat k hranicím USA. Americký prezident Donald Trump chce omezit možnost migrantů požádat o azyl.

Tento článek je více než rok starý.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v karavaně, která ze Střední Ameriky putuje za lepším životem do USA

Lidé v karavaně, která ze Střední Ameriky putuje za lepším životem do USA | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

Zástupci z řad běženců se mají ještě před rozhodnutím sejít s Manuelem Lópezem Obradorem, který se za tři týdny ujme úřadu mexického prezidenta.

Pokud se rozhodnou jít k hranicím Spojených států, nejkratší cesta do Texasu bude asi 1200 kilometrů. Pokud budou chtít k přechodu v Kalifornii, budou to mít více než dvakrát tak daleko. U hranic je ale čeká americká armáda, s jejíž pomocí je slíbil americký prezident Donald Trump zastavit a nepustit do USA.

‚Doufají, že jim Bůh pomůže‘

Podle organizace Pueblos sin Fronteras (Národy bez hranic) je nyní ve sportovním areálu v mexické metropoli 4814 migrantů, z toho 85 procent jsou Hondurasané. Kromě nich jsou ve skupině také lidé z Guatemaly či Nikaraguy, kteří utíkají před chudobou a kriminalitou ve svých vlastech.

Mexický guvernér nabídl karavaně migrantů autobusy a dočasné ubytování

Číst článek

„Cesta byla velmi náročná a v mexickém hlavním městě si můžeme trochu odpočinout," řekla serveru BBC Mundo mladá Hondurasanka, která vyrazila s karavanou 13. října z Hondurasu. Na cestu se vydala se třemi dětmi poté, co jí kriminální gang doma zabil manžela.

Mexická radnice postavila ve sportovním areálu pro běžence stany, poskytla jim jídlo, přikrývky i zdravotní péči. Oblečení, jídlo či deky ale nosí i obyvatelé města a různé nevládní organizace, které poskytují i psychologickou poradnu a právní pomoc.

„Většina z těch, s nimiž jsme mluvili, jsou věřící. Doufají proto, že jim Bůh pomůže," uvedla právnička Anna Josephová z organizace pro pomoc ženám-migrantkám. Podle ní spoléhají na Boha a většina z nich ani neví, co přesně je na hranicích USA čeká.

Azyl v Mexiku

Pokud by se rozhodli zůstat v Mexiku, musí podat žádost do 30 dní od vstupu do země, který se u této skupiny uskutečnil 19. října. Pak jim tamní úřady nabízí roční humanitární vízum, s nímž mohou v zemi pracovat, dokud se nevyřídí jejich žádost o uprchlický status. Tuto nabídku už na hranicích Mexika podle tamní vlády přijalo asi 3000 lidí z karavany.

Lidé v karavaně, která ze Střední Ameriky putuje za lepším životem do USA | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Do metropole Mexika ale míří dalších několik skupin středoamerických běženců, které čítají několik tisíc lidí a které vyrazily z Guatemaly a Salvadoru během druhé poloviny října.

Tyto skupiny jsou nyní v jihomexickém státě Oaxaca a první z nich by měla do mexickém metropole podle místních médií dorazit o víkendu.

Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, nynější situace je ale podle mexických úřadů bezprecedentní.

Až do letoška také nepřitahovaly tyto karavany příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal letos na jaře ostře vystupovat prezident Trump, který je označuje za bezpečnostní hrozbu.

Trump chce omezit možnost požádat o azyl

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek také oznámila, že lidé, kteří překonají jižní hranici USA nelegálně, nebudou splňovat podmínky udělení azylu. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions rezignoval. Trump ho více než rok kritizoval

Číst článek

Náš azylový systém je ochromen příliš mnoha neopodstatněnými žádostmi o azyl od cizinců, kteří ohromně zatěžují naše zdroje a brání nám v tom, abychom rychle udělovali azyl těm, kteří si jej opravdu zaslouží," řekli ve společném prohlášení citovaném agenturou Reuters ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová a Matthew Whitaker.

Ten dočasně vykonává funkci ministra spravedlnosti, jelikož Jeff Sessions na tento ministerský post ve středu na výzvu prezidenta Trumpa rezignoval.

Nielsenová a Whitaker dále sdělili, že lidé, kteří přijdou do USA nelegálně nebudou splňovat podmínky k udělení azylu.

Trump dlouhodobě tvrdí, že azylová politika Spojených států každý rok do USA přiláká tisíce migrantů ze Střední Ameriky. Nový výnos pravděpodobně bude rozporován u soudu, napsala agentura Bloomberg.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme