Kardinál Dominik Duka ocenil výsledek volby nového papeže

Novým papežem je argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Přijal jméno František. Dnes se soukromě pomodlil v římské bazilice Panny Marie Sněžné. Během dne se setká v Sixtinské kapli se všemi kardinály, přítomnými ve Vatikánu. Podle českého kardinála Dominika Duky byl výsledek volby překvapením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka před začátkem konkláve | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl Duka exkluzivně Českému rozhlasu v prvním rozhovoru po konkláve, naznačilo to novou cestu církve:

„Tento rok máme samá překvapení, takže bude papež František, jezuita, který se odvolá na svatého Františka z Assisi, na zakladatele františkánů – je zcela jistě neobvyklé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardinál Duka v rozhovoru pro Český rozhlas ocenil volbu nového papeže

„Méně neobvyklé, řekl bych, je ta skutečnost, že doopravdy církev si jaksi určila, že půjde cestou světové církve. A na prvním místě je to Nový svět, Amerika, je to Latinská Amerika, španělsky mluvící Amerika – což je spravedlivé,“ zdůraznil Dominik Duka.

Konkláve bylo překvapivé a rychlé. Kardinál Jorge Mario Bergoglio brzy získal velkou podporu, řekl také Českému rozhlasu kardinál volitel Dominik Duka:

Nový papež František se postupně ujímá úřadu

Číst článek

„Mohu klidně říci, že byla velmi přátelská atmosféra, Neviděli jsme žádné skupinky, které by se domlouvaly. Je pochopitelné, že výsledek volby ukazuje, jakou cestu se půjde.“

„A pokud jaksi věříme, že nevolíme jenom my, ale že ta boží ruka, tedy to vanutí Ducha svatého tam je, tak víme, že asi tímto způsobem máme jít,“ poznamenal Dominik Duka v rozhovoru pro Český rozhlas.

Nově zvolený papež František (vpravo) | Foto: Reuters

S novou hlavou katolické církve již stihl pohovořit a obdarovat ho stříbrnou medailí svatých Cyrila a Metoděje. Mluvil s ním německy a zažertoval na téma řeholních řádů.

„Říká se, že jezuité mají 'černého papeže', tak mají teď i bílého papeže. Takže jsem mu řekl: Stal se zázrak, svatý otče, z jezuity se stal dominikán, máte bílý hábit,“ prozradil Duka.

Kardinálové se nyní seznamují s novým papežem. Před jeho zvolením ho osobně neznal ani Duka. Před volbou se mu zdál sen, že nového papeže pozval na Moravu. Pozvání na Velehrad mu chce předložit při inauguraci. „Rovněž tak vím, že teda je ochota ho pozvat i ze strany státní,“ uvedl český kardinál.

Konzervatismus i boj s chudobou

Papež František bude klást důraz na zlepšení sociální situace a vzdělanosti mladé generace v Latinské Americe, odhaduje Duka:

„Protože je papežem, který přichází z jižní polokoule, amerického kontinentu. Bude to také zdůrazněná starost o mládež. Víme, že 41 procent mladých lidí je nezaměstnaných. A on není jenom člověkem sociálních programů, ale je to muž, který představuje určitý vrchol vzdělanosti, protože jeho vzdělání nebylo jen na katolické univerzitě v Buenos Aires. V době chilského prezidenta Eduarda Freie studoval literaturu, psychologii, filozofii,“ připomněl český primas Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nového papeže přiblížili teolog a historik Petr Kubín a vedoucí české sekce Rádia Vatikán, kněz a jezuita Milan Glaser

Kardinál Jorge Mario Bergoglio bývá označovaný spíše za reprezentanta tradičního pojetí víry. „Z jeho včerejšího krátkého vystoupení bych řekl, že to tak bude,“ poznamenal Petr Kubín, teolog a historik.

Souhlasil s předpoklady, že nový papež zaměří n posilování role církve v sociálních otázkách, v boji s chudobou.

Španělé jsou s volbou argentinského papeže spokojeni. Jsou rádi, že mu budou rozumět

Číst článek

„Vystupuje velmi pokorně, skromně. Dočetl jsem se, že bydlí v Buenos Aires, v prostém bytě, nemá vlastní auto. To už svědčí o tom, že chce být na blízku chudým. A proto si vybral jméno František s ohledem na prosťáčka božího, svatého Františka z Asii. Předkládám že v tomto směru bude jeho pontifikát silný,“ míní Petr Kubín.

Příslušnost nově zvoleného papeže k jezuitům ocenil vedoucí české sekce Rádia Vatikán, kněz a jezuita Milan Glaser. „Důležité to je hlavně pro jezuity, jinak, myslím, že ani tak moc ne. Pro nás, jezuity je to milé překvapení.“

Připustil, že spiritualita jezuitského řádu může vykonávání pontifikátu ovlivnit.„Každý nositel Petrova úřadu si nese nějaký osobní přístup, to se jistě promítne do jeho práce,“ uvedl Glaser.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme