Kardinál Henry Newman kandidátem na svatořečení

Mezi Angličany, vyhlášenými Vatikánem za svaté, by se mohl brzy objevit také kardinál Henry Newman, reformátor církve devatenáctého století, který přestoupil ke katolické církvi. Ke svatosti je zapotřebí prokázaný zázrak, který v Newmanově případě dosud chyběl, ale nyní se objevil a tím se podle pozorovatelů otevírá cesta k Newmanově kanonizaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Kardinál John Henry Newman je považován za jednoho z nejvlivnějších britských kněží, který byl ve své době nejen skvělým filosofem a autorem celé řady esejů, ale na příklad také básníkem - jeho báseň Gerontiův sen zhudebnil skladatel Edward Elgar. Newmanův životopis nadepsaný latinsky Apologia pro vita sua (Omluva za jeho život), hluboce ovlivnil mnoho čtenářů, mezi které se také počítám. Nyní přicházejí náznaky z Říma, že kardinál Newman by se mohl stát prvním anglickým svatým od doby reformace.

John Henry Newman se narodil v Londýně roku 1801 jako syn bankéře kalvínské konfese a studoval v koleji Svaté Trojice oxfordské univerzity. V Oxfordu byl také vysvěcen na anglikánského kněze a působil jako univerzitní tutor - to je v Oxfordském systému učitel, spolubydlící a rádce studentů zároveň. Newmanův vliv na jeho svěřence byl od samého začátku značný.

Po vážném onemocnění během návštěvy Sicílie v roce 1833 založil tzv. Oxfordské hnutí, které si dalo do vínku oživení aktivit a vlivu anglikánské církve, ale zároveň vyvolalo prudké kontroverze, například když Newman v jednom z traktátů argumentoval, že duchovní záměr devětatřiceti základních článků anglikánské církve je katolický, všeobecný.

Snesla se na něj prudká kritika mezi jinými i biskupů anglikánské církve. Newman se pak rozhodl přestoupit ke katolíkům, kam vlastně tíhnul svým duchovním zaměřením už delší dobu. Po tomto rozhodnutí byl ostrakizován mnoha dřívějšími přáteli.

Stal se katolickým knězem a v Birminghamu založil hnutí Oratoristů, kde mezi jeho činy byla přestavba staré palírny džinu na kapli. Papež Lev XIII. Newmana za jeho příkladnou péči o věřící jmenoval kardinálem. To bylo jedenáct let před jeho skonem v Birminghamu v roce 1890.

Anglických svatých není mnoho, ale primas katolické církve v Anglii a Walesu, arcibiskup westminsterský Murphy O´Connor je už delší dobu přesvědčen, že Newman by měl rozšířit jejich řady. Proto se za jeho kanonizaci přimlouval už u papeže Jana Pavla II. Ten vyhlásil víc svatých než všichni jeho předchůdci dohromady, ovšem nelze se tomu příliš divit zvláště v kontextu známého názoru Jana Pavla II., podle něhož je každý život svatý.

Jednou důležitou podmínkou oficiální kanonizace konkrétní zemřelé osoby papežem však je, že kolem dotyčné osoby musí nastat nějaký zázrak. Nejčastěji je to náhlé uzdravení ze zjevně nevyléčitelné choroby.

"Musel jsem Janu Pavlu II. vysvětlit, že Angličané nejsou tolik na zázraky", řekl arcibiskup Murcphy O´Connor v rozhovoru s římským dopisovatelem listu Times. Nejen arrcibiskupa velice potěšilo, když nedávno byl zázrak nahlášen z amerického Bostonu, kde jeden šedesátiletý děkan církve, který podstoupil neúspěšnou operaci, se začal modlit ke kardinálu Newmanovi a plně se uzdravil.

Konkrétní okolnosti jsou nyní zkoumány vatikánskou Kongregací pro věci svatých. Ta pak předloží doporučení papeži Benediktovi a v případě kladného vyřízení kardinál Newman nastoupí cestu ke kanonizaci.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme