Australský kardinál Pell dostal za zneužití chlapců šest let vězení. Před soudem neprojevil lítost

Kardinála George Pella ve středu poslal australský soud na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Pell, kterému je 77 let, je nejvýše postaveným katolickým duchovním, který byl za tyto skutky odsouzen. Obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal.

Melbourne (Aktualizováno: 10:44 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský kardinál George Pell | Foto: David Crosling | Zdroj: Reuters

Pellovi advokáti argumentují tím, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, který byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem.

Australský soud poslal do vazby kardinála usvědčeného ze zneužívání dětí

Číst článek

Odvoláním se soud začne zabývat 5. června, informovala BBC. Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces.

„Podle mého názoru se vaše chování vyznačovalo šokující arogancí,“ prohlásil předsedající soudce australského státu Victoria Peter Kidd při oznámení rozsudku, které trvalo víc než hodinu. Podle rozsudku musí kardinál ve vězení zůstat nejméně tři roky a osm měsíců, než bude moci požádat o podmínečné propuštění.

Pellovi hrozilo až 50 let vězení. Soudce Kidd se pro nižší trest rozhodl mimo jiné proto, že obžalovaný vedl „jinak bezúhonný život“. Kidd rovněž uvedl, že věří, že tato skutečnost a Pellův věk představují nulové riziko opakování trestné činnosti. Kidd zdůraznil, že kardinál byl odsouzen za skutky, z nichž byl usvědčen, a ne za hříchy katolické církve.

Přivítání verdiktu, ale i neklid

Soudce ale také řekl, že Pell zneužil svou moc a neprojevil lítost. Kardinál u soudu nedával najevo žádné emoce. Když soudce četl rozsudek, stál tiše s rukama za zády.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 12 a 13 let. Nyní čtyřiatřicetiletý muž, který je jednou z obětí, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a před druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Bývalý třetí muž Vatikánu je vinen. Za zneužívání dvou chlapců hrozí australskému kardinálovi 50 let

Číst článek

Muž, který byl Pellem zneužit, verdikt přivítal, vyjádřil ale i neklid z toho, že rozsudek není konečný. „Vše je zastíněno nadcházejícím odvolacím procesem, do té doby nebudu klidný,“ citoval muže jeho právní zástupce. Otec druhé oběti uvedl, že je rozsudkem zklamaný, ale je rád, že Pell je ve vězení.

Pellův osud v rámci církve má nyní v rukou Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů. Ta zahájila minulý měsíc vyšetřování, které může vést k propuštění Pella ze stavu duchovních.

Pell by se tak stal nejvyšším duchovním a druhým kardinálem propuštěným z duchovenstva za téměř sto let. Minulý měsíc papež propustil ze stavu duchovních Američana Theodora McCarricka, obviněného rovněž ze sexuálního zneužití, který už loni rezignoval na post kardinála.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme