Kardinálové nového papeže zatím nezvolili

Katolická církev stále nemá papeže. Nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu se krátce před polednem objevil černý dým. Znamená to, že ani při dopoledním hlasování kolegium 115 kardinálů nevybralo nástupce papeže Jana Pavla II. Další dvě kola hlasování čeká konkláve odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černý kouř nad Sixtinskou kaplí | Zdroj: ČTK

V 11.50 komínek zakouřil, ale kouř byl střídavě tmavý nebo světlý. Vzhledem k tomu, že zvony nevyzváněly, nakonec se došlo k závěru, že kouř byl černý a že nový papež nebyl zvolen. Zatím věřící, poutníci a hlavně turisté opět zaplnili Svatopetrské náměstí a kdo nemohl na náměstí, zapnul si alespoň televizi, aby viděl, jak dopadla dnešní jedno nebo dvě kola volby nového papeže.

Očekávání a také napětí kolem konkláve stoupá. Za zdmi konkláve probíhá vše v přísné tajnosti, vlastně by se nemělo vědět, co se odehrává v Sixtinské kapli. Podle vatikanistů se ale včera střetli tradicionalisté, kteří kandidovali kardinála Ratzingera, a pokrokoví kardinálové, pro které je vedoucí osobností italský kardinál Martini. Ten ale údajně na volbu nepomýšlí, je nemocný.

Podle italských vatikanistů se zatím počítali pouze stoupenci dvou hlavních linií, tedy tradicionalisté a pokrokoví kardinálové. Údajně ale také ode dneška jihoameričtí kardinálové vyvíjejí silný nátlak a požadují, aby příští papež pocházel z jižní Ameriky.

Pokud by se ani během zítřka nepodařilo o novém papeži rozhodnout, mají podle předepsaného rituálu kardinálové mít den přestávky na modlitby a neformální debaty.

Vědunka Lunardi, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme