Kardinálové rozhodnou o datu konkláve, které zvolí příštího papeže

Ve Vatikánu se dnes schází sbor kardinálů. Mají stanovit datum začátku konkláve, které vybere novou hlavu římskokatolické církve po abdikaci papeže Benedikta XVI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční mše papeže Benedikta XVI. na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu | Zdroj: ČTK

Kolegium kardinálů se sejde ráno a odpoledne, aby dovršilo přípravy na konkláve. Není ale jisté, jestli napjatě očekávané datum oznámí hned dnes.

Na shromáždění jsou i dva čeští zástupci, Dominik Duka a Miloslav Vlk.

Až bude konkláve zahájeno, odebere se do Sixtinské kaple 115 kardinálů mladších 80 let, aby rozhodli o nástupci Benedikta XVI. Někteří do Říma ještě nedorazili, jiní se na cestu teprve chystají. Podle informací z Vatikánu proto nezačne konkláve dříve než ve středu.

Původně mělo být volitelů 117, jeden z kardinálů se ale omluvil z důvodu vážné nemoci, která mu neumožňuje na konkláve přicestovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín sleduje dění v Římě

Chybět bude také skotský kardinál O´Brien. Ten se vzdal církevních funkcí minulé pondělí kvůli podezření ze sexuálního obtěžování mladých kleriků v 80. letech. Včera se kardinál znovu omluvil za své chování.

Atmosféra v Římě je v těchto dnech plná očekávání. Novináři spekulují, kdo by se mohl stát příštím papežem. Často se zmiňuje Latinská Amerika nebo jižní a západní Evropa, ostatně právě Evropa má v konkláve největší počet volitelů. Kardinálové ale nesmí prozradit jméno svého favorita.

Emeritní papež Benedikt XVI. v současné době pobývá v Castel Gandolfo. Včera poprvé se tak po dlouhé době neotevřela okna vatikánského paláce, odkud hlava římskokatolické církve pronáší krátká nedělní kázání Anděl Páně. Náměstí svatého Petra tak bylo nezvykle liduprázdné.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme