Kardinálové se sejdou k volbě papeže 18. dubna

Volba nového papeže začne v pondělí 18. dubna. Právě v ten den se sejde konkláve, které rozhodne o nástupci Jana Pavla II.. Do Vatikánu nadále míří tisíce věřících a poutníků, aby se naposledy rozloučili s hlavou katolické církve. Ostatkům Svatého otce ve Svatopetrské bazilice se už poklonily statisíce lidí a další stojí v nekonečné frontě. V pátek bude Jan Pavel II. pochován v kryptě Svatopetrské baziliky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolegium kardinálů | Zdroj: ČTK

Podle úprav, které provedl v apoštolské ústavě Jan Pavel II. v roce 1996, má konkláve zasednout mezi 15. a 20. dnem po papežově skonu. Jan Pavel II. zesnul v sobotu 2. dubna.

Přesný termín dnes po dalším jednání kardinálů oznámil vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls. Současně sdělil, že testament zesnulého papeže bude ještě dnes přečten kardinálskému kolegiu a ve čtvrtek pak zveřejněn.

V úterý Navarro-Valls oznámil, že Jan Pavel II. zanechal závěť v podobě psaného "duchovního odkazu". Dokument byl napsán v papežově rodné polštině a má asi 15 stránek. Italský tisk naznačuje, že dokument je zřejmě zaměřen především na úvahy o životě a smrti, o víře a lidskosti.

Právo volit nového papeže má 117 kardinálů, kteří jsou mladší 80 let. Prostor pro konkláve bude poprvé v dějinách rozšířen na celý Vatikán. Kardinálové budou mít podle tradice zakázaný jakýkoli kontakt s vnějším světem, nebudou však muset do zvolení nástupce Jana Pavla II. zůstat uzavřeni na jednom místě.

Zvolení nového papeže oznámí poprvé v historii kromě bílého kouře z komína Sixtinské kaple také zvony, aby se předešlo nejasnostem z předchozích let ohledně barvy dýmu. Zatímco černý kouř sděluje, že se konkláve ještě nedohodlo, bílý kouř symbolizuje volbu úspěšnou.

Jak dlouho budou kardinálové jednat, než ze svého středu zvolí nového papeže, si nikdo v současné době netroufá odhadnout. Nejdelší volba v historii trvala tři roky, nejkratší několik hodin. Český primas, kardinál Miloslav Vlk, očekává spíše delší volbu. Roli podle něj nebude hrát národnost, ale spíše charisma a síla osobnosti.

Kardinál Vlk je jediným českým Čechem, který se může konkláve zúčastnit. Šanci na zvolení mají všichni účastníci konkláve, ale on sám neočekává, že by on osobně mohl být zvolen. "Tyto úvahy, to jsou takové vlny, které vyvstávají, když někdo něčím se zrovna proslaví, tak právě tento typ chvíli žije a potom se přesune někam jinam," řekl kardinál Radiožurnálu.

Kolegium kardinálů zasedá již od pondělí, včera upřesnilo podrobnosti kolem pátečního papežova pohřbu. Rakev z cypřišového dřeva s ostatky bude ráno vystavena nad schodištěm baziliky svatého Petra, kde bude také od 10 hodin sloužena venkovní zádušní mše. Poté bude Jan Pavel II. pochován v kryptě baziliky na stejné místo, kde odpočíval papež Jan XXIII., než byl v roce 2001 přemístěn jinam.

Stejně jako v předcházejících dnech se do Svatopetrské baziliky přicházejí poklonit ostatkům papeže desetitisíce věřících. Od pondělního večera kolem katafalku už údajně prošlo přes milion lidí. I dnes se od pěti hodin ráno na římském náměstí svatého Petra a v okolních ulicích znovu začal tvořit nekonečný zástup.

Největší nápor ale zažije Řím v pátek. Podle starosty Waltera Veltroniho se město chystá na největší zatěžkávací zkoušku ve svých dějinách. Kromě asi 200 vysokých státních představitelů z celého světa a hlav všech světových církví se očekává záplava dvou až čtyř milionů poutníků, především z Polska.

Bezpečnostní opatření v Římě budou zahrnovat bezletovou zónu a rozmístění protiletadlových raket. Bezpečnostní složky dostaly k dispozici 6430 policistů a karabiníků. Počet odstřelovačů, pyrotechniků, agentů v civilu a hasičů nasazených do operace je "vysoký", oznámily úřady. Celkem jde asi o 10.000 mužů. K tomu je třeba přičíst na pět tisíc dobrovolných organizátorů a šest stovek lékařů a zdravotníků.

Vědunka Lunardi, Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme