Kardinálové učinili tečku za pontifikátem Jana Pavla II.

Kardinálové dnes učinili symbolickou tečku za pontifikátem Jana Pavla II. Zničením prstenu a pečeti zesnulého papeže ukončili dvacet šest let trvající pontifikát. Konkláve se znovu sejde v pondělí odpoledne, kdy začne volba nové hlavy katolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joseph Ratzinger (uprostřed) | Foto: AFP

Volba papeže by podle kuloárních informací nemusela trvat dlouho. Podle médií kardinálové zatím nemají takového kandidáta, který by získal potřebných 77 hlasů z celkových 115. První den bude soubojem nejsilnějších kandidátů - německého konzervativního kuriálního kardinála Josepha Ratzingera a italského kardinála Carla Marii Martiniho.

Od začátku 20. století netrvala volba nového papeže nikdy déle než čtyři dny. Nejkratší bylo zvolení papeže Pia XII. v roce 1939, trvalo jeden den a tři volební kola, nejdéle - čtyři dny a 14 volebních kol - se čekalo na jeho předchůdce, papeže Pia XI. v roce 1922.

Velvyslanec při Svatém stolci Pavel Jajtner řekl, čím by se měla nová hlava katolické církve vyznačovat. "Já jsem přesvědčen, že Evropa se odkřesťanšťuje a jiné kontinenty mají příliv katolíků. Zejména Afrika a Latinská Amerika. Katoličtí křesťané v těchto částech světa by si zasloužili, aby měli svého papeže. I když bude potřeba reagovat na otázky konfliktů, na otázky sociální, otázky globalizace, migrace a podobně, tak určitě papež z teritoria, které přímo prožívá tyto jevy, by dokázal pro tato teritoria udělat víc, a to zase nejen pro křesťany, pro všechny občany, pro všechny lidi," řekl Jajtner.

Úvodní kázaní na konkláve pronese český kardinál Tomáš Špidlík, který vzhledem k věku se ale už volby zúčastnit nemůže. Český rozhlas se ho přesto zeptal, jakým směrem by se měla církev ubírat a koho by zvolil on. "Z těch lidí, co já znám, pak bych, ať už je Ital nebo co, dokonce spíš Ital bych řekl, protože Ital je daleko schopnější širšího rozhledu. Ale právě to konkláve je zavřené, aby s nikým nemluvili, ale mluvili mezi sebou a nakonec řekli: mně se zdá, že tenhleten. Dneska nepotřebujeme nikoho, kdo by dělal nové ideje, ale potřebujeme skutečně člověka dialogu. Někoho, kdo by nebyl uzavřený, byl schopen navázat styk osobní," doplnil kardinál.

V prvním kole se bude podle italského tisku pravděpodobně rozhodovat právě mezi německým kuriálním kardinálem Josephem Ratzingerem, jehož podporuje konzervativní tábor mezi nositeli purpuru, a italským kardinálem Carlem Mariou Martinim z progresivního tábora. Kardinál Ratzinger může údajně počítat se čtyřiceti až padesáti hlasy.

"On vydal několik knížek, které byly v České republice přeloženy. Ratzinger prohlásil, že jestliže se někomu nelíbí přísnost katolické církve a pravidla, podle nichž se dá žít, podle nichž žily celé generace, tak se může stát příslušníkem jiné křesťanské církve. Například evangelické církve, které nemají manželství jako svátost a které pokud jde o sexuální morálku, tak jsou daleko liberálnější. A existují i evangelické církve, které připouštějí sňatky osob stejného pohlaví," dodal velvyslanec Jajtner.

V pondělí budou ve Vatikánu nepřístupná některá turisticky atraktivní místa. Po dobu volby nového papeže bude uzavřená Sixtinská kaple i část muzeí. V době prvního konkláve třetího tisíciletí nebudou mít turisté přístup ani do kopule baziliky svatého Petra ani do vatikánských zahrad. Kardinálové s právem volby totiž vybírají papeže v přísném odloučení od světa.

Sdružení amerických obětí pedofilních kněží uveřejnilo jména pěti kardinálů, kteří se objevovali mezi kandidáty a které považuje za "morálně nepřijatelné".

Klára Stejskalová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme