Loučení s ‚legendou šlágrů‘ a ‚řada prolitých slz‘. Zahraniční média informují o pietě za Gotta

S národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou se v pátek podle německých médií v Praze loučí fanoušci zpěváka Karla Gotta. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s „legendou šlágrů“. Polská tisková agentura PAP informovala o dlouhé frontě, kterou musejí vystát zájemci o poslední rozloučení se zpěvákem.

Berlín/Vídeň/Varšava/Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O loučení s Karlem Gottem se píše také na zahraničních serverech.

O loučení s Karlem Gottem se píše také na zahraničních serverech. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti,“ poznamenala k páteční pietní akci německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice MDR. Gottův status v české společnosti se podle ní dá srovnat se statusem královny Alžběty II. v Británii. MDR podrobně informuje i o mimořádných opatřeních v dopravě či nasazení policistů a záchranářů.

Česko se loučilo s Karlem Gottem. Na pražský Žofín přišlo během pátku přibližně 49 000 fanoušků

Číst článek

O posledním rozloučení s českým zpěvákem, který zemřel 1. října ve věku 80 let, informovala také německá tisková agentura DPA. Její zprávu, která hovoří o mnohakilometrové frontě zpěvákových fanoušků, převzala řada německých serverů včetně webu list Die Welt.

Zpravodajský server tagesschau.de upozornil, že z kapacitních důvodů se ke Gottově rakvi do paláce dostane jen několik desítek tisíc lidí.

„Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju – na Karla Gotta, ‚zlatý hlas z Prahy‘, se nezapomene,“ napsal bulvární list Bild, který přinesl z pražského Slovanského ostrova a okolí obrazovou reportáž.

„Řada slz byla prolita a stovky fanoušků už položily květiny a věnce k jeho rakvi,“ zní popisek jedné z fotografií z Žofínského paláce.

Mamutí úkol pro Prahu

Bild upozornil, že Prahu v pátek čeká „mamutí úkol“, neboť kromě rozloučení s Gottem se koná také festival světla Signal a do české metropole přijely i tisícovky fanoušků na fotbalový zápas Česka s Anglií o postup na mistrovství Evropy.

S „legendou šlágrů“ se přišly do Žofínského paláce v Praze rozloučit tisíce fanoušků, informovala rakouské čtenáře agentura APA. „V hlavním sále paláce zněly pomalejší písně Karla Gotta v češtině, ale i v němčině – koneckonců byl zpěvák velmi populární i v německy mluvících zemích,“ uvedla rakouská agentura.

Petr Fischer: Vášně kolem Gotta ukazují, že jsme se s normalizací vůbec nevyrovnali

Číst článek

O veřejném rozloučení s Gottem podrobně informují i média na Slovensku. Portály celostátních deníků a televizí průběžně aktualizují informace o pietní akci, o jejímž průběhu ve svém vysílání informovala i hlavní rozhlasová stanice veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Například soukromé televize Markíza i Joj na svých zpravodajských webech přinesly videopřenos z veřejného rozloučení s Gottem. Kromě toho média zveřejnila také fotografie fronty lidí u Žofína, kde byla vystavena rakev s ostatky zpěváka.

Polská agentura PAP v pátek informovala, že lidé, kteří se se zesnulým zpěvákem chtějí rozloučit, musejí stát v dlouhé frontě. Popisuje, jak bude páteční poslední rozloučení s Gottem i sobotní zádušní mše v katedrále sv. Víta vypadat. Gott se podle PAP stal symbolem české písničky a celosvětově známou osobností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme