Vždy hledala v lidech to nejlepší, řekl o Alžbětě II. ve svém prvním projevu nový britský král Karel III.

Královna Alžběta II. byla velkou inspirací, její skon nás všechny naplnil zármutkem, stejně jako ona ale slibuji, že budu oddaně a doživotně sloužit vlasti, řekl v pátek nový král Karel III. ve svém prvním projevu k britské veřejnosti po nástupu na trůn.

Londýn (Aktualizováno: 19:59 9. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský král Karel III. při svém prvním projevu k britské veřejnosti po nástupu na trůn (9. 9. 2022)

Britský král Karel III. při svém prvním projevu k britské veřejnosti po nástupu na trůn (9. 9. 2022) | Foto: EyePress | Zdroj: Reuters

„Mluvím k vám a mé srdce je plné smutku. Po celý svůj život byla, její veličenstvo královna, má milovaná matka inspirací a příkladem pro mě, i celou naší rodinu. My jí dlužíme to, co asi každá rodina dluží své matce, její lásku, to jak nás vedla, jak nám pomáhala chápat svět kolem nás,“ řekl král v projevu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si první projev nového britského krále Karla III.

„Inspirace, kterou představovala pro občany, byla tím nejzásadnějším, co nás spojovalo po celou dobu její vlády. A já můžu za všechny členy naší rodiny říct, že všechny tyto vlastnosti měla opravdu i ve svém soukromém životě. Vždycky hledala ve všech lidech to nejlepší,“ řekl 73letý král. 

„Tak jako to s neochvějnou oddaností činila královna, také já slavnostně slibuji, že ve zbývajícím čase, který mi bůh dopřeje, budu dodržovat ústavní principy, které stojí v samém srdci našeho národa,“ zdůraznil.

Projev nového panovníka, který byl předtočen, přenášely britské televizní stanice a slyšeli ho i lidé na úvod smuteční mše v londýnské katedrále svatého Pavla. Král projev pronesl v modrém salonku Buckinghamského paláce. Na psacím stole, za nímž seděl, byla fotografie Alžběty II.

S novým králem míří britská monarchie k modernizaci, jeho postavení se Alžbětě II. nevyrovná

Číst článek

V projevu král také oznámil, že svému nejstaršímu synovi Williamovi udělí titul prince z Walesu, kterým se on sám stal roku 1958. Vyjádřil rovněž vděčnost své manželce Camille a „lásku“ ke druhorozenému synovi Harrymu a jeho manželce Meghan, kteří se vzdali role v královské rodině a žijí v USA.

„Své milované mamince, která právě nastoupila svou poslední cestu, aby se připojila k drahému tatínkovi, chci jednoduše říct: děkuji,“ zakončil král projev.

Po proslovu začala smuteční mše v katedrále svatého Pavla, kde s biblickým čtením vystoupí i premiérka Liz Trussová. Účastní se jí asi 2000 lidí včetně londýnského starosty Sadiqa Khana.

Třiasedmdesátiletý Charles, který si vybral královské jméno Karel III., je nejstarším synem britské královny Alžběty II., a jejího manžela prince Philipa, který zemřel loni. Nový britský král byl následníkem trůnu od roku 1952, v dubnu 2011 se stal nejdéle čekajícím následníkem v britské historii. Byly mu tři roky, když se jeho matka Alžběta stala královnou, a čtyři, když ji slavnostně korunovali.

Nový britský král Karel III. se v pátek vrátil ze Skotska, kde jeho matka ve čtvrtek zemřela, do Londýna. V Buckinghamském paláci, který nyní bude jeho sídlem, poskytl svou první audienci, když přijal premiérku Trussovou.  

Trussová na zasedání dolní komory britského parlamentu věnovaném památce zesnulé panovnice řekla, že královna byla největším britským diplomatem a oporou v těžkých časech. Britský parlament na počest panovnice držel minutu ticha. K Buckinghamskému paláci mezitím nadále proudily zástupy lidí s kyticemi. 

mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme