‚Téma kolonialismu a otroctví bere Karel III. nesmírně vážně.‘ Král podpořil výzkum o roli svých předků

Král Karel III. vyjádřil podporu prvnímu britskému projektu, který má zkoumat roli britské monarchie v otrokářství. Oznámil to ve čtvrtek Buckinghamský palác.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Král Karel III.

Karel III. podle Buckinghamského paláce prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví | Zdroj: Reuters

Oznámení o výslovné panovníkově podpoře přišlo v den, kdy deník The Guardian zveřejnil nedávno objevený dokument z roku 1689 o převodu akcií Královské africké společnosti, která se podílela na obchodu s otroky, na krále Viléma III.

Dokument nesl podpis otrokáře Edwarda Colstona, jehož socha byla povalena v roce 2020 v Bristolu při protestech hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

‚Není to moje jméno.‘ Běžec Farah přiznal, že byl jako dítě zavlečen do Británie a stal se otrokem

Číst článek

Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví. Palác ujistil, že umožní badatelům, kteří mají na výzkumu pracovat do roku 2026, přístup do královských archivů. „Toto je téma, které bere jeho výsost nesmírně vážně,“ uvedl Buckinghamský palác.

Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let. Volání po možných kompenzacích se ozývá z oblasti Karibiku, kde Karel zůstává hlavou několika států včetně Jamajky nebo Baham.

Nizozemský král Willem-Alexander v prosinci pověřil komisi složenou ze tří nizozemských historiků a jednoho experta na lidská práva nezávislým zkoumáním role nizozemské královské rodiny v koloniální minulosti země, která hrála důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století.

Nizozemská vláda se za roli země v otroctví omluvila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme