Karel Schwarzenberg veze do Srbska dobré zprávy z EU

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je prvním evropským šéfem diplomacie, který navštěvuje Srbsko poté, co Rada ministrů Evropské unie doporučila Evropské komisi, aby zahájila jednání o vstupu Srbska do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg (TOP 09) před znovuzvolením do funkce ministra zahraniční | Foto: Tomáš Adamec

Cesta ke kandidatuře Srbska je odblokovaná, s tímto pozitivním poselstvím přijíždí do Bělehradu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Do srbské metropole letí s krátkou zastávkou v Praze přímo ze zasedání Rady ministrů v Lucemburku.

Srbská žádost uvázla na odmítavém postoji Nizozemska, které od Bělehradu žádalo mnohem intenzivnější spolupráci s tribunálem pro válečné zločiny. Šéf české diplomacie i o tom bude dnes jednat s ministrem zahraničí Vukem Jeremičem a premiérem Mirkem Cvetkovićem.

Srbsko rozhodnutí Rady ministrů EU vítá. „Ministři zahraničí zahájili novou éru v evropské integraci Srbska,“ prohlásil srbský vicepremiér Božidar Djelić. Očekává, že Evropské komise na srbskou žádost odpoví v druhé polovině příštího roku.

Srbsko si podle zdejších politiků uvědomuje, že hlavní podmínkou úspěšné kandidatury je plná spolupráce s haagským tribunálem pro válečné zločiny. Bělehrad podle slov vicepremiéra Djeliče udělá nezávisle na Evropské unii vše pro to, aby našel hledaného generála Ratka Mladiće.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme