Dějiny Československa jsou dějinami mé rodiny, říká kanadská ministryně s českými kořeny

Pro prosazování českých zájmů byli často důležití Češi v zahraničí. Za vznik Československa vděčíme tažení legionářů na Sibiři nebo krajanům v Severní Americe. Na vstupu Česka do NATO měla zásadní podíl Madeleine Albrightová, pražská rodačka v roli americké ministryně zahraničí. Teď má Česko svou ženu ve vládě Kanady, tedy jedné ze světových velmocí, která je důležitým spojencem ve snaze ukončit ruskou válku na Ukrajině.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karina Gouldová, ministryně kanadské vlády

Karina Gouldová v roce 1995 poprvé přijela do Česka v sedmi letech, prý se hned cítila jako doma | Foto: Blair Gable | Zdroj: Reuters

Kanadská ministryně s českými kořeny Karina Gouldová je v 35 letech nejmladší členkou vlády v historii země. V kabinetu premiéra z Liberální strany Justina Trudeaua má na starost ministerstvo pro rodinu, děti a sociální rozvoj.

Vystudovala ale mezinárodní vztahy, dříve vedla kanadský resort pro mezinárodní rozvoj a i vzhledem ke své rodinné historii patří v kanadské vládě k silným hlasům na podporu Ukrajiny při obraně proti ruské agresi.

Karina Gouldová, kanadská ministryně pro rodinu, na fotce třetí zleva | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Pocházím z rodiny českých Židů, kteří uprchli před holocaustem. Je to součástí mé identity a formuje mě to coby Kanaďanku každý den, tedy i v práci. Dějiny Československa jsou dějinami mé rodiny. Takže to, co se děje teď na Ukrajině, je pro mě velmi osobní a blízké. Vidíme věci, o kterých jsme mysleli, že jsou minulost,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál kanadská ministryně pro rodinu.

„Anektování území a zvěrstva jako únosy ukrajinských dětí a jejich posílání kamsi do Ruska, to je naprosto zdrcující a děsivé,“ podotýká.

Když Karina Gouldová v roce 1995 v sedmi letech poprvé přijela do Česka, prý se hned cítila jako doma – byl únor a venku sněhová bouře.

 „Můj pradědeček provozoval obchod s látkami v Žatci. Je pro mě vždycky úžasné a emotivní se tam vracet a vidět to místo,“ vysvětluje Gouldová.

„Vzhledem k tomu, jakým způsobem Československo opustili, bylo pro mé prarodiče těžké na původní zemi vzpomínat. Ale na konci života už babička mluvila o životě v meziválečném Československu mnohem víc. Taky měla doma na zdi obrázek s náměstím v Žatci a vždycky říkala – to je náš domov, odtamtud pocházíme. A udržovat i po těch letech tuhle vazbu je pro mě naprosto speciální,“ říká. 

Na domácí scéně patří Karina Gouldová k průkopnicím a boří bariéry. Je nejen nejmladší ministryní v historii Kanady. V roce 2018 se stala první ministryní, která během svého funkčního období porodila. Krátce poté vzbudila pozornost, když syna Olivera kojila během interpelací v kanadském parlamentu.

Pokud jde o vztah k Česku, je pro ni důležitý nejen v osobní, ale i profesní rovině: „Jsme přátelé, jsme spojenci, Kanada je silný člen NATO a chce silné spojení s Evropou udržovat. Myslím, že je důležité opravdu důležité opakovat, že vyznáváme stejné hodnoty, a že jsme v tom všichni společně.“

„Kanaďani jsou velmi hrdí na svou diverzitu, na svůj původ – u mě je to český a německý. Propojení Kanady, Evropské unie a NATO je hluboké. Musíme se vzájemně dál podporovat a taky podporovat Ukrajince,“ myslí si Karina Gouldová, tak trochu česká ministryně kanadské vlády.

Křišťálová Lupa 2022

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme