Ve věku 85 let zemřel Karl Lagerfeld, muž s dlouhými šedými vlasy, bílými límečky a v černém obleku

V Paříži zemřel módní návrhář Karl Lagerfeld. Bylo mu 85 let. Svůj styl dal několika módním domům – jedním z nich byl i slavný Chanel. Lagerfeld měl ale i svou vlastní značku a kromě toho také knihkupectví v Paříži nebo svérázný způsob, jak zhubnout.

Tento článek je více než rok starý.

Hamburk (Aktualizováno: 13:55 19. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel, na snímku z listopadu 2018

Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel, na snímku z listopadu 2018 | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Než Karl Lagerfeld nastoupil do módního domu Chanel, pracoval pro několik značek. Na začátku kariéry ale navrhoval třeba i divadelní kostýmy, a jeho modely tak vidělo například publikum milánské opery La Scala.

„Vnuci tvůrce Chanelu N° 5, což samozřejmě nebyla madam Chanel, ale byl to jistý pařížský výrobce parfémů, Lagerfeldovi dali jednu zásadní otázku: 'Jestli chceš, tak z toho domu něco udělej.' Lagerfeld odpověděl: 'Tak zkusím to.' A dodal k tomu: 'Udělal jsem to, co dneska Chanel je',“ doplňuje Ťapťuch.

Na vrcholu módního Olympu stanul v roce 1983, kdy přijal místo šéfdesignéra Chanelu. Později přišel i s vlastní luxusní značkou Lagerfeld Gallery, která zaštiťuje celou řadu obchodních aktivit. V roce 2004 ale vytvořil i kolekci, která nebyla určena jen pro ty nejbohatší – spojil se se švédským koncernem Hennes&Mauritz (H&M). Svého Lagerfelda si tak mohl koupit kdokoli z ulice a lidé se o kousky doslova prali.

Embed from Getty Images

Karl Lagefeld mluvil několika světovými jazyky, věnoval se focení, napsal knihu o hubnutí a měl i knihkupectví v Paříži. V roce 1955 zaslal svou módní kresbu do soutěže organizované mezinárodní vlnařskou společností. Vítězem se tehdy sice stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent, jeho vrstevník Karl ale získal cenu za nejlepší návrh vlněného pláště.

Jedním z porotců byl i Pierre Balmain, který mu poté nabídl práci ve svém studiu. Lagerfeld tam zůstal tři roky a naučil se kreslit, stříhat, šít, vybírat materiály a doplňky. Poté přešel do salónu Jeana Patoua, kde už mohl sám navrhovat kolekce.

V 70. letech do Lagerfeldova života vstoupila značka Chloé a jeho přehlídky se vždy dvakrát ročně staly přední událostí módní branže. O několik desetiletí později proslavil modelku Claudii Schifferovou, která se stala jeho múzou.

„Lagerfeld přišel v 70. letech doslova s pozicí toho nového postu návrháře, který už nepředává jen to svoje já, nepředává tu svoji duši, ale umí obratně pracovat se stylem a umí dodávat jiným značkám to, co jim patří. Umí sladit současnost s jejich DNA, s jejich kódy, s jejich již vybudovaným stylem a umí je úžasným stylem inovovat,“ říká Radiožurnálu Josef Ťapťuch z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Kromě práce, fotografování (nafotil například kampaň pro šampaňské Dom Pérignon), knih či Francie 18. století byl Lagerfeldovou láskou i dobový nábytek. S jeho pořizováním začal po svém příchodu do Paříže. Do jeho sbírky patřily také nejrůznější textilie, plastiky a obrazy. V roce 2008 byl španělským deníkem El Mundo vyhlášen nejelegantnějším mužem světa.

Kontroverzní výroky

Excentrický Lagerfeld před časem šokoval i tím, jak radikálně dokázal změnit svoji image - podařilo se mu zhubnout 42 kilogramů. O dietě a receptech pak spolu se svým lékařem napsal knihu.

„Není to zázračná dieta, tak jako při každé, i zde šlo o disciplínu,“ řekl. Když se prý jednou díval na fotografie, kde měl svých 102 kilogramů, tak si pomyslel: „Matka by zešílela, kdyby mě viděla. Podle ní byla hanba mít velikost větší než 38.“ 

Od té doby se údajně pyšnil velikostí XS.

Lagerfeld byl také proslulý svými kontroverzními výroky. V jednom rozhovoru například označil bývalého francouzského prezidenta Françoise Hollanda za pitomce, o populární britské zpěvačce Adele řekl, že „je trochu moc tlustá“, a sestře britské vévodkyně Kate Pippě Middletonové v roce 2012 poradil, že by „měla ukazovat raději jen zadek“.

V minulých letech Lagerfeld kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za vstřícnou migrační politiku, dokonce se údajně hodlal vzdát německého občanství. Podle něj přijímání uprchlíků umožnilo vzestup protiimigrační a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). V roce 2017 dokonce migranty označil za „nepřátele Židů“.

Embed from Getty Images

Petra Novotná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme