Karneval Mardi Gras je v New Orleans symbolem zábavy a užívání si života

Masky, kostýmy, dobrá nálada, jídlo a pití. Tak se dá ve stručnosti popsat atmosféra oslav masopustních oslav v americkém New Orleans. Konec tamního karnevalu - známého pod jménem Mardi Gras, což v překladu znamená Tučné úterý - se kvapem blíží. Podle tradice oficiálně všechnu zábavu o půlnoci zastaví starosta města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutá, zelená a fialová – typické barvy pro Mardi Gras. | Zdroj: Reuters

Karnevalové průvody pohádkově nazdobených alegorických vozů s muži v maskách projíždějí městem New Orleans během posledních dvou týdnů téměř každé odpoledne a večer. V okolí se mačkají tisíce lidí. Všichni se snaží ulovit to nejlepší místo.

Přípravy na Mardi Gras jsou dlouhé, někteří nadšenci jsou schopni strávit i několik dní pod širým nebem, aby viděli karneval hned z první řady.

„Čekáme na průvod, který tudy projede za 24 hodin," říká Renee Stewartová a společně s dalšími dvěma přáteli popíjí pivo a poslouchá hudbu odvedle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na karnevalu Mardi Gras natáčela spolupracovnice Českého rozhlasu Julie Urbišová.

„My držíme místo pro zhruba 75 až 100 lidí. To stejné dělají vedle nás i támhle na rohu," ukazuje Renee na další skupinky vesměs mladých lidí, kteří si na travnaté ploše podél Orleans Avenue postavili na pár dní stanové městečko.

Pro někoho jsou největším zážitkem nazdobené vozy a muži, kteří přihlížejícím hází barevné korálky, pro jiné jsou to dechové orchestry místních středních a základních škol doprovázené mažoretkami.

Karneval je v New Orleans nejoblíbenějším obdobím v roce. Pro zbytek Spojených států je město i díky Mardi Gras symbolem zábavy a užívání si života.

Karneval Mardi Gras v New Orleans. | Foto: Reuters

Důkazem toho, jak silnou tradici zde karneval má, je i to, že si jej místní nenechali vzít ani před 7 lety.

„Po hurikánu Katrina mnoho lidí kritizovalo New Orleans, že v takovém stavu Mardi Gras pořádá, ale pro nás o tom nebylo vůbec pochyb," vysvětluje před svým domem Robert.

I tudy projede průvod o 30 vozech a i jeho dům proto musí být nazdoben dekoracemi v typických barvách Mardi Gras - žluté, zelené a fialové.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme