OBRAZEM: Rej barev a samby. Brazilské Rio de Janeiro ovládlo karnevalové veselí

Brazilské Rio de Janeiro se naplno ponořilo do karnevalové nálady. Představitelé města očekávají, že se bujarého veselí za rytmu samby a tance maškar, které potrvá do 9. března, zúčastní více než 1,5 milionu lidí.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euforie spojená s karnevalem v Riu propukla už před několika dny, kdy ulice města zaplavili tanečníci. Formálně karneval začal o víkendu předáním klíčů králi Momovi. Starosta města Marcelo Crivella, který je hluboce věřícím katolíkem, ale odmítl podle portálu Globo symbolický klíč od města Momovi předat. Stejně se zachoval i v roce 2017, kdy kritizoval necudnost účastníků.

Crivella tehdy čelil tvrdé kritice, že tradiční ceremoniál nedodržel. Loni se předání zúčastnil, klíče se ale nedotknul, poznamenal Globo. Ceremonie byla kvůli nejasnostem odložena na sobotní večer.

První transsexuální vedoucí tanečnice nebo drahé zkoušky na Sambodromu. I to bude letošní karneval v Riu

Číst článek

Kontrola sambodromu

Několik hodin před začátkem karnevalu, provedli hasiči z nařízení soudu zevrubnou inspekci sambodromu, zaměřili se na bezpečnostní opatření a revizi elektrických rozvodů. Závažné problémy hasiči nenašli, ačkoli Globo informoval o nedostatku hasicích přístrojů.

Na sambodromu, který hostí tribuny pro 70 000 diváků, se představily zhruba tři desítky škol samby. Z večerních přehlídek pak komise vybere šest nejlepších tanečních škol.

Ve městě platí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích jsou posílené policejní hlídky a kamerový systém je připojen k systému, který dokáže na základě tváře identifikovat hledané osoby. Rozeznávání obličejů, které je podle policie na karnevalu novinkou, si ale mezi obyvateli vysloužilo spíše posměch. Ti tvrdí, že toto opatření bude neúčinné, neboť účastníci karnevalu nosí masky, případně mají tváře silně nalíčené.

O karnevalu

První zmínky o karnevalu se datují do roku 1723, slavnost byla do Brazílie zavlečena patrně jako obdoba evropských pohanských slavností konce období před půstem. Až do počátků 20. století dostávala velký prostor evropská kultura, takže se během festivalu hodně hrál a tančil valčík, polka či mazurka. Postupem času převládla tradiční brazilská samba. Nejdůležitější část festivalu se odehrává na Sambodromu. V roce 1984 byl postaven podle návrhu brazilského architekta Oscara Niemeyera. Úsek určený pro karneval měří 700 metrů a pojme 90 000 návštěvníků. (zdroj: Wikipedie)

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme