Karnevalové tanečnice v Riu ztvárňovaly sambou fermentaci jogurtu

V Brazílii teď prožívají nejdivočejší, nejhlasitější a nejbarevnější dny v roce – karneval je v plném proudu. Do Ria de Janeiro přilákal rekordní počet diváků a také známé hosty, například zpěvačku Jennifer Lopez, přijet měl i zakladatel magazínu Playboy Hugh Hefner.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karneval v Rio de Janeiro. Vystoupení jedné ze škol samby na sambadromu | Zdroj: Reuters

Průvod škol samby na slavném sambodromu v centru Ria sledovalo na tribunách 70 tisíc lidí a miliony u televize. Hlavní program se odehrává vždy v noci a nad ránem, protože v Brazílii je teď léto a přes den je 35, v noci necelých 25 stupňů Celsia. Soutěž v nejvyšší lize trvá dvě noci.

Tradičním a jedním z nejstarších průvodů je „Kordon černého míčku“, který letos přilákal rekordní počet návštěvníků – podle policie jich byly 2 miliony 200 tisíc.

Karneval má svá pravidla – v soutěžním průvodu tančí vždy tisíce tanečníků v pestrobarevných kostýmech v rytmu frenetické samby, někteří jdou pěšky, někteří v alegorických vozech.

Mění se ale náměty jejich vystoupení. Jedním z námětů letošního prvního večera nejvyšší ligy byl jogurt – jedna škola samby si ho zvolila prý proto, že je symbolem krásy, radosti a vitality, stejně jako karneval. Alegoricky se snažili ztvárnit, jak se z mléka fermentací stává jogurt.

V centru pozornosti hlavně mužských diváků jsou takzvané královny – školy samby si je někdy vybírají mezi známými herečkami či modelkami. Média si všímají toho, jak se některé královny škol samby, které se účastní každým rokem, pro letošní karneval změnily.

Jedna z královen chce zase vstoupit do Guinessovy knihy rekordů, protože letos byla na sambodromu posedmnácté a chce v tom pokračovat.

Karneval v Rio de Janeiro. Vystoupení jedné ze škol samby na sambadromu | Foto: ČTK

Karnevalu v Riu a jeho soutěži konkuruje největší brazilské město Sao Paulo, kde je ovšem tradice i provedení poměrně chudší.

V Salvadoru se zase koná karneval v podobě obrovské pouliční párty. Sem letos přijela i herečka Sharon Stoneová a slavil zde i stále oblíbenější brazilský fotbalista Neymar.

David Koubek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme