Karzaí a Sarkozy projednají budoucnost francouzské mise v Afghánistánu

Afghánský prezident Hamíd Karzaí dnes v Paříži jedná s prezidentem Sarkozym. V sázce je další přítomnost francouzských jednotek v této zemi. Včera se přitom Francie rozloučila se čtyřmi vojáky zabitými v Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

„Francouzská armáda je v Afghánistánu proto, aby Afgháncům pomáhala s bojem proti terorismu, a ne proto, aby na ni stříleli afghánští vojáci,“ řekl Sarkozy. Reagoval tak na zabití čtyř francouzských vojáků. Před týdnem je v provincii Kapisa zastřelil afghánský voják, dalších 16 Francouzů zranil.

Prezident Sarkozy bude po Karzáím požadovat jasné bezpečnostní záruky včetně zpřísnění kritérií pro přijímání nových vojáků do afghánské armády, kam se často dostávají bojovníci Talibanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Jasné garance jsou podmínkou pro další setrvání Francouzů v Afghánistánu, kde část jejich jednotek cvičí afghánskou armádu.

Sarkozy by měl po schůzce potvrdit, zda-li francouzské jednotky zůstanou v Afghánistánu až do roku 2014, stejně jako jednotky spojenců. Šéf francouzské diplomacie Alain Juppe však odmítl možnost odchodu Francouzů ještě v tomto roce.

Také generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen ve čtvrtek vyzval Francii, aby ponechala vojáky v Afghánistánu až do plánovaného stažení koaličních sil ze země do konce roku 2014.

Francie má v Afghánistánu 3 600 vojáků v rámci sil NATO, ty tam mají celkem 130 tisíc vojáků.

„Nebylo by to příliš mnoho vojáků, kteří by odešli. Na druhou stranu by to bylo symbolické gesto. Na Západě je spousta zemí, které by rády svoje vojáky z Afghánistánu stáhly. Ve Francii je to ještě záležitost předvolební kampaně. Prezident Sarkomy nemá dobré preference, volby jsou za tři měsíce a potřebuje osvědčit rozhodnost,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Schůzka obou prezidentů by měla začít v 17 hodin.

Jan Šmíd, Helena Berková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme