Karzáí možná otřásl plány USA na stahování vojáků z Afghánistánu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí ohlásil, že Afghánistán nebude mít v příštích 15 až 20 letech dostatečné prostředky na zajištění vlastních bezpečnostních sil a žádá o finanční podporu ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany USA Robert Gates a afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

S tímto prohlášením počkal Karzáí na den, kdy do země nečekaně přiletěl americký ministr obrany Robert Gates.

"Afghánská armáda zatím není bojeschopná a nebude ani v nejbližší době. Očekáváme, že podpora ze zahraničí, hlavně v dalších dvou třech letech bude znamenat v oblasti vojsk to, že vychová afghánskou armádu, aby dokázala ochránit bezpečnost země a uhlídala afghánské hranice, které se těžko kontrolují," uvedl pro Rádio Česko Amirzad Ahmadzai z organizace Člověk v tísni

Američané nyní posilují své jednotky v Afghánistánu o 30 tisíc vojáků. Podle plánů se ale chtějí už v červenci 2011 začít ze země stahovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánský prezident Karzáí ohlásil, že Afghánistán nebude mít v příštích 15 až 20 letech dostatečné prostředky na zajištění vlastních bezpečnostních sil a žádá o finanční podporu. Téma pro Amirzada Ahmadzaie z organizace Člověk v tísni.

"Rok 2011 je zatím daleko. Od doby, kdy prezident Obama přišel do úřadu, se politika USA vůči Afghánistánu mění ze dne den. Podle mě vesměs k daleko horšímu," uvedl Ahmadzai.

V současné době je podle něj ale důležité, aby Karzáí oznámil dlouho očekávané složení svého nového kabinetu. To bylo ohlášeno na dnešek a podle pozorovatelů to bylo také důvodem nečekaného příjezdu Gatese do Afghánistánu.

Podle agentur měl údajně na staronového prezidenta tlačit, aby do kabinetu jmenoval "poctivé" ministry. Karzáí nakonec představení své vlády odložil.

"Většina Afghánců si myslí, že Gates přišel zkontrolovat seznam ministrů a chce ho nejdříve posvětit ze strany Spojených států," potvrdil Ahmadzai s tím, že pokud Karzáí dokáže složit vhodný kabinet, pak existuje naděje, že i "armáda se dostane do lepších vztahů a bude bojeschopná".

Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme