Karzáí možná požádá o posílení mezinárodních sil

Afghánský premiér Hamíd Karzáí je připraven udělat vše pro obnovení pořádku v zemi. Prohlásil zároveň, že pokud to bude nutné, požádá jeho kabinet o rozšíření mandátu sil ISAF. Situace v Aghánistánu se zkomlikovala po útoku neznámých ozbrojenců na hlídku britských příslušníků Mezinárodních mírových sil a hlavně po čtvrteční vraždě ministra Abdura Rahmána. Do mírové mise v Afghánistánu už se zapojila první islámská země - Turecko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Podle Karzáího je vražda ministra dopravy Abdura Rahmána výsledkem spiknutí v řadách nejvyšších státních špiček. Několik lidí už bylo zatčeno, dva zadržela na žádost Kábulu Saúdská Arábie.

Zároveň zdůraznil, že vrazi ministra Rahmána budou přísně potrestáni."S lidmi, kteří se tohoto zločinu dopustili, budeme zacházet velmi přísně, budou předáni spravedlnosti. Spáchali vraždu a nechme proto o jejich činu rozhodnout spravedlnost, nechme rozhodnout soudy," prohlásil Karzáí.

"Nedovolím, aby se moje země vrátila do dob vraždění, rabování a vlády zbraní," prohlásil důrazně Karzáí. Podle něj je nyní úkolem vlády vybudovat profesionální polici. Před více než deseti lety čítaly afghánské ozbrojené síly na 250 tisíc mužů, dnes Karzáí požaduje, aby bylo vycvičeno a vybaveno potřebnou technikou 30 tisíc policistů.

Kromě toho by v řadách nové afghánské armády mělo sloužit kolem dvou set tisíc profesionálů. Pomoc při obnově policie, především výchově specialistů pro boj proti drogám, již přislíbila řada zemí. Mezi nimi i Německo, které na tyto účely hodlá vyčlenit značné prostředky.

Z východní a severní části Afghánistánu mezitím přicházejí zprávy o dalších bojích znepřátelených kmenových frakcí. Do bojů mezi lokálními vůdci na jihovýchodě Afghánistánu zasáhlo americké letectvo. Tentokrát nebyly cílem bombardování skupiny bojovníků hnutí Taliban či organizace Al- Káida, ale místní znepřátelené paštúnské kmeny, které v oblasti bojují o moc. Útok si údajně nevyžádal oběti, ale v bojích mezi afghánskou armádou a frakcemi Paštunů přišli o život dva lidé a pět bylo zraněno.

Podle agentury AIP došlo k ozbrojeným srážkám asi 30 kilometrů od města Chós nedaleko pákistánských hranic. Do pozemních bojů Američané nezasahují. Hamíd Karzáí už několikrát pohrozil, že pokud se kmenový vůdci mezi sebou nedohodnou, požádá o pomoc Američany. Za to ho ale někteří vojenští velitelé tvrdě kritizují, kteří zásadně odmítají, aby se do vnitřních konfliktů vměšovali cizí vojáci.

Na severu země u města Mazáre Šaríf proti sobě opět po krátkém příměří zahájili střelbu znepřátelené skupiny Tádžiků a Uzbeků, vedených generálem Rašídem Dóstumem. V bojích byl kromě řady dalších objektů také humanitární sklad s potravinami.

Přítomnost mírotvorců z islámské země má pro Afghánce velký význam, protože řada lidí včetně místních velitelů kritizuje premiéra dočasného afghánského kabinetu Hamída Karzáího za to, že jeho vláda je pod ochranou západních neislámských velmocí. Úkolem stovky tureckých vojáků je dohlížet na pořádek v hlavním městě. V dubnu by Turecko mělo po Velké Británii převzít velení nad celou operací v Afghánistánu.

Mezinárodní mírové síly budou mít do konce února 4500 vojáků a od Rady bezpečnosti OSN mají půlroční mandát. Jejich úkolem je zajišťovat bezpečnost v Kábulu a okolí. Kvůli problematické bezpečnostní situaci se začíná uvažovat o rozšíření mandátu.

Jak z místa informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, Turci přiletěli do Kábulu za velmi napjaté situace, která se vyostřila po vraždě ministra civilního letectví Abdur Rahmana a po prvním útoku na pozorovací stanoviště britských příslušníků mezinárodních mírových sborů. Při přestřelce zahynul jeden Afghánec, jehož totožnost se nepodařilo zjistit. Pět lidí bylo zraněno.

Ve městě byla přijata přísná bezpečnostní opatření, panuje tam napjatá atmosféra a šíří se fámy o tom, že Britové zahájili střelbu jako první, což přísně zakazuje dohoda mezi afghánskou vládou a velením mezinárodních sil.

Při výbuchu miny zahynul v Afghánistánu první australský voják. Oznámil to australský ministr obrany Robert Hill. Příslušník Zvláštní letecké služby SAS podlehl v noci na dnešek zraněním, která utrpěl, když jeho vozidlo na jihu Afghánistánu najelo na minu. Austrálie má v oblasti 150 vojáků SAS, kteří se podílí na operaci vedené Spojenými státy po teroristických útocích z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme