Karzaí odmítá uznat, že nevyhrál v prvním kole afghánských voleb

V Afghánistánu vrcholí drama kolem volebních výsledků. Úřady měly už v sobotu po týdnech odkladů zveřejnit, jak dopadly srpnové prezidentské volby. Opět ale výrok odložily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Velmoci se totiž do poslední chvíle snaží přimět dosavadního prozápadního prezidenta Hamída Karzaího, aby uznal, že nevyhrál už v prvním kole. Diplomaté v Kábulu informují o rostoucí agresivitě Karzaího a opozice dokonce hrozí ozbrojenou akcí.

Při sčítání hlasů Karzaí vyšplhal k 55 procentům, což by mu zaručovalo vítězství už v prvním kole. Jenže pak odvolací komise začala dokládat rozsáhlé podvody ve prospěch prezidenta. Podle deníku The Times tak Karzaího zisk spadl na 47 procent. To by znamenalo, že se bude muset uspořádat druhého kolo a Karzaí by se měl utkat s druhým kandidátem Abdalláhem Abdalláhem.

Karzaí ale podvody popírá a odmítá se vzdát vidiny, že už je vítězem. V posledních dnech a hodinách mu volal britský premiér Gordon Brown i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner přijel do Kábulu dokonce osobně. Všichni se snaží Karzaího přesvědčit, že mají-li být volby legitimní, musí přistoupit na druhé kolo.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme