Karzáí se omylem prohlásil za prezidenta

Chaos provází zasedání afghánské Velké džirgy, která má vybrat novou hlavu státu. Dosavadní premiér Hamíd Karzáí vpodvečer sdělil agentuře Reuters, že byl právě zvolen prezidentem. Toto tvrzení ale později uvedl na pravou míru jeho mluvčí. Karzáí si podle něj mylně vysvětlil potlesk delegátů v sále, když se domníval, že pro něj hlasují. Potlesk ale patřil exkráli Záhiru šáhovi a hlasovat o nové hlavě státu se bude až ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Karzáí | Foto: ČTK/AP

Jak přímo z Kábulu hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, Karzáí zůstal jediným kandidátem na prezidentskou funkci a jeho zvolení se zdá být jisté. Současného šéfa prozatímního kabinetu totiž jednoznačně podpořil bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh, který zasedání Velké džirgy zahájil. Král tak dal svým příznivcům zřetelně najevo, že sám chce zůstat pouze v roli "otce národa".

Karzáího dokonce podpořil i jeho dosavadní soupeř, exprezident Burhánuddín Rabbání. V tuto chvíli tak podle Petry Procházkové není kromě Karzáího nikdo, kdo by se mohl o funkci prezidenta a premiéra nové vlády ucházet. Budoucí dočasný kabinet Afghánistánu musí během příštích 18 měsíců připravit demokratické volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková - zasedání Velké džirgy

Jana Petrová, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme