Karzáí zvýšil náskok v afghánských prezidentských volbách

Po sečtení dvou třetin hlasů v afghánských prezidentských volbách s přehledem vede Hamíd Karzáí. Neúplné výsledky ukazují, že současná hlava státu má s 48,6 procenta hlasů náskok před svým největším rivalem Abduláhem Abduláhem, který zatím získal 31,7 procenta hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP

Úřadující prezident Karzáí tak s největší pravděpodobností obhájí svou funkci. Proto, aby vyhrál volby ještě v prvním kole, potřebuje už jen necelá dvě procenta hlasů.

Volby ale stále provází napadání regulérnosti, a to především opozičním kandidátem Abduláhem Abduláhem. Bývalý ministr zahraničí si stěžuje na údajné podvody Karzáího tábora.

Také podle afghánské volební komise není možné, aby v některých místech získal Karzáhí sto procent hlasů. Komisaři proto museli kvůli podvodům anulovat výsledky ze 448 volebních místností z celkem 6519, které byly otevřeny.

Komise OSN od srpnových voleb registruje už přes 2300 stížností proti průběhu voleb i proti sčítání hlasů. Pozorovatelé se proto obávají, že vzhledem k množství nesrovnalostí budou moci poražení kandidáti zpochybnit legitimitu voleb.

Martin Hromádka, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme