Ajatolláh Chameneí se nad Solejmáního rakví modlil se slzami v očích. Dav skandoval ‚smrt Americe!‘

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se v pondělí v Teheránu modlil nad rakvemi velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily americké rakety. Informovala o tom agentura AP, podle které v jednu chvíli duchovní, jenž měl k zabitému generálovi blízko, plakal.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se modlí nad rakví velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se modlí nad rakví velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. | Zdroj: Reuters

Smutečního obřadu, na který se podle místních zdrojů dostavily statisíce či miliony lidí, se zúčastnil také Ismáíl Haníja, lídr palestinského islamistického hnutí Hamás.

‚Trumpova smrt by nebyla uspokojivou odvetou‘. Teherán touží po úplné porážce Američanů

Číst článek

Po boku nejvyššího duchovního stáli rovněž prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. Podle AP plakal Chameneí při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: „Smrt Americe!“

„Ó, Bože, oni potřebují tvé slitování, ty jsi povznesen nad trestání svých služebníků,“ řekl Chameneí při modlitbě nad Solejmáního rakví. Chvěl se mu hlas a svět obletěly fotografie Chameneího v slzách.

Jak napsala agentura AP, bouřlivé projevy smutku jsou u šíitských muslimů běžné a jsou znamením úcty k osobě, kterou považují za mučedníka. Vyjadřují tím také svůj hluboký respekt k mrtvému. Smutek Chameneího je znamením jeho osobního hlubokého vztahu k Solejmánímu a může ovlivnit i případnou odvetu, kterou Írán hrozí.

Druhý muž Íránu

Solejmáního některé zdroje označövaly za druhého nejmocnějšího Íránce po Chameneím. Oba se často radili a Solejmánímu se podařilo zahraničními jednotkami revolučních gard úspěšně čelit americkému vlivu v mnoha zemích, napsala AP.

O blízkosti vztahu duchovního vůdce s generálem svědčí fotografie, na nichž se oba objímají způsobem, jímž se Íránci zdraví v rámci rodin. Na fotu z roku 2018 se Chameneí, sedící na vyvýšeném místě, sklání k Solejmánímu a líbá ho na čelo.

Na obřad v Teheránu přijel i vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. Povolení ale Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán.

V pondělí v Teheránu stál Haníja ve druhé řadě, blízko za Chameneím a byl jedním z mála, kteří mohli nad rakví promluvit. Vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se „sionistickému projektu a americkému vlivu“.

„To, co Solejmání poskytl Palestině a odboji, pomohlo k jejich nynějšímu postavení s ohledem na jejich sílu a neochvějnost,“ řekl. Generálova smrt podle něj „neodradí palestinské skupiny od boje proti Izraeli. “Potvrzuji, že plány palestinského odboje bojovat proti sionistickému projektu a čelit americkému vlivu nebudou narušeny ani oslabeny," řekl Haníja.

Írán truchlí nad zabitým generálem Solejmáním: na cestě jeho tělo doprovázely statisíce lidí

Číst článek

Miliony lidí v ulicích

Už ráno davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě. Na videozáběrech bylo vidět, jak lidé pálí americké a izraelské vlajky

Účast se postupně vyšplhala podle policie na několik milionů; letecké záběry z Teheránu ukázaly hustý dav v ulicích a tiskové agentury účast odhadují na milion lidí. Íránská televize IRIB ohlásila, že podobný dav nebyl v Teheránu dvacet 20 let.

Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů.

Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. V úterý bude generál pohřben v provincii Kermán, odkud pochází.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme