Rok po smrti íránského generála Solejmáního zaznívají z Teheránu výhrůžky směrem k USA

Íránci si v neděli připomínají první výročí atentátu na generála Kásima Solejmáního. Velitel elitních jednotek Kuds patřil k nejmocnějším mužům v zemi, loni zahynul v Bagdádu při útoku amerického dronu. Podle Washingtonu Solejmání organizoval útoky na americké vojáky v regionu. Při atentátu tehdy zemřelo dalších devět lidí. V souvislosti s výročím napětí mezi Teheránem a Spojenými státy opět zesílilo.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během připomínkové akce se sešly davy lidí nejen v Iránu, ale také v Bagdádu. Na fotografii drží muž transparent s podobiznami šíitských vůdců Chameneího a Chomejního | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Památku zabitých uctili jejich stoupenci v Íránu a taky na místě atentátu u bagdádského letiště.

„Stali se terčem, protože se postavili tyranii Ameriky a Izraele,“ prohlásil Safaa Al-Ebeidy z iráckých Lidových mobilizačních sil, které sdružují převážně šíitské milice. Při loňském atentátu zahynul i člen jejich velení Abú Mahdí Muhandis.

Írán v odvetě vypálil rakety na americkou základnu v Iráku a krátce poté omylem sestřelil ukrajinské dopravní letadlo. Zemřelo všech 176 lidí na jeho palubě, většinou Íránců.

Dívka zapaluje svíčku k Solejmáního památce na místě atentátu u bagdádského letiště | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Velitel íránských Revolučních gard Hossein Salámí údajně během inspekce sil na ostrově Abú Músá nedaleko Hormuzského průlivu přislíbil odvetu za případnou nepřátelskou akci. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální webové stránky Revolučních gard.

V Íránu popravili muže, který CIA a Mossadu radil, kde je generál Solejmání

Číst článek

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v sobotu varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa před pastí, jakou se údajně snaží nastražit izraelští agenti v Iráku. Podle Zarífa chtějí vyprovokovat válku útoky na americké cíle v Iráku, jak napsal na twitteru.

V Perském zálivu je od listopadu americká letadlová loď Nimitz. Podle deníku The New York Times ji ale Pentagon tento týden nařídil návrat do vlasti. Úřadující ministr obrany Christopher Miller se tak podle listu snaží vyhnout konfliktu v posledních dnech odcházející administrativy.

New intelligence from Iraq indicate that Israeli agent-provocateurs are plotting attacks against Americans—putting an outgoing Trump in a bind with a fake casus belli.

Be careful of a trap, @Donald J. Trump. Any fireworks will backfire badly, particularly against your same BFFs.

15:03 – 02. 01. 2021

1469 5132

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme