Kašmíru vrátíme zašlou slávu, slíbil Módí na den nezávislosti. Pákistán kritizuje blokádu území

Indický premiér Módí během svého proslovu v Dillí. | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí odebrat svazovému státu Džammú a Kašmír zvláštní privilegia a autonomní status povede k obnovení zašlé slávy tohoto regionu. Ve čtvrtek to řekl indický premiér Naréndra Módí během proslovu na den nezávislosti. Kašmír podle něj bude hrát důležitou roli v rozvoji země. „Dnes každý Ind může hrdě říct: Jeden národ, jedna ústava,“ cituje Módího server Deutsche Welle.

Dillí/Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Módího článek 370 indické ústavy, který svazovému státu zvláštní status zaručoval, vedl jen ke korupci a nepotismu, což vytvořilo nerovné podmínky pro ženy, děti a menšiny v jediném státě, kde tvoří většinu muslimové.  

Ke komunikační blokádě, kterou posledních deset dní indická část Kašmíru zažívá, se Módí během tradičního proslovu na den nezávislosti nevyjádřil, upozorňuje BBC.  Den nezávislosti připadá na 15. srpna, kdy nad Indií v roce 1947 skončila britská vláda. Módí v proslovu obvinil kritiky vládního rozhodnutí z politických her.

Jablko sváru s Pákistánem i hořká vzpomínka: proč Indie státu Džammú a Kašmír vzala autonomii?

Číst článek

Předešlé vlády podle něj neměly dost odvahy k tomu tento krok udělat, protože se bály své politické budoucnosti: „Já se o svou politickou budoucnost nezajímám, budoucnost země je pro mě na prvním místě.“

Pákistánská strana

Indie slaví nezávislost den po Pákistánu, který stejně jako dnešní Indie vznikl po zániku Britské Indie v roce 1947. Ve středu pákistánský premiér Imran Chán na znamení solidarity slavil v Muzaffarábádu v pákistánské části Kašmíru. 

Indii obvinil z plánování vojenského zásahu v Kašmíru, varoval také před útoky na Pákistán, kterými by se mohla Indie snažit odvrátit pozornost od porušování lidských práv v Džammú a Kašmíru. Pákistán je podle něj plně připraven na jakoukoliv agresi reagovat.

„Pokud se Indie dopustí jakéhokoliv porušení zákonů, budeme bojovat až do konce, řekl Chán s tím, že sám chce na mezinárodní scéně pozornost k situaci v Kašmíru obracet. Informuje o tom německý server Deutsche Welle.

Pákistán se obrátil na OSN kvůli krokům Indie v Kašmíru. Indie prý směřuje ke ‚genocidě‘

Číst článek

Odebrat svazovému státu zvláštní autonomní status se rozhodla indická vláda předminulý týden. Krokem z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Od té doby v oblasti platí téměř úplný zákaz vycházení. Zavřené jsou také obchody a obyvatelé jsou odříznuti od internetu. V ulicích jsou pak rozmístěni indičtí vojáci a policisté. 

Podle agentury Reuters je bezprecedentní také komunikační blokáda, kterou indické úřady na Džammú a Kašmír uvalily v posledních několika dnech. Ačkoliv se lidé nesmí shromažďovat, podle zahraničních zpravodajských agentur denně dochází k protestům. BBC informuje o demonstraci v kašmírském hlavním městě Šrínagar, kde v pátek do ulic vyšly tisíce lidí. 

Ve středu indické úřady oznámily, že tato opatření byla v Džammú, kde většinu obyvatel tvoří hinduisté, zmírněna. 

Další zatýkání

Ve středu byl na letišti v Dillí zadržen kašmírský politik Šáh Faesala. Informuje o tom BBC s odvoláním na lokální zdroje. 

V Kašmíru hlídkují indičtí vojáci ve vylidněných ulicích. Očekávají nepokoje po zrušení autonomie

Číst článek

Britský server BBC ve čtvrtek mimo jiné informoval také o zadržení kašmírského politika Šáha Faesala, kterého měli policisté zadržet na letišti v Dillí. Faesal v posledních dnech ostře kritizoval kroky indické vlády, Módí dle jeho slov rozdrtil ústavu za bílého dne

Faesala se proslavil tím, že v roce 2009 jako první Kašmířan úspěšně zvládl obtížné zkoušky do státní služby. Na vládní pozici ale během letošního ledna rezignoval, aby založil vlastní politickou stranu. 

Od ohlášení kontroverzního kroku indické vlády byly v zemi zadrženy stovky lidí z řad politiků, aktivistů, akademiků i podnikatelů.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme