Eskalace napětí v Kašmíru. Při přeshraniční střelbě zahynulo nejméně osm lidí

Při přeshraničních přestřelkách mezi Indií a Pákistánem ve sporné oblasti Kašmíru v sobotu zahynulo nejméně osm lidé – šest civilistů a dva příslušníci pákistánských ozbrojených sil. Informovala o tom agentura AP. Jedenáct dalších lidí bylo podle agentury DPA zraněno. Nejnovější vlna napětí vyvolaná sebevražedným atentátem kašmírských separatistů před dvěma týdny, při němž zahynulo 44 členů indické polovojenské policie, tak nepolevuje.

Kašmír (Aktualizováno: 13:35 2. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž prochází kolem prostřílené fasády domu ve vesnici na pákistánské straně hranice

Muž prochází kolem prostřílené fasády domu ve vesnici na pákistánské straně hranice | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Dillí z podílu na útoku před 14 dny obvinilo Islámábád. Od té doby Indie a Pákistán podnikají přestřelky na hranici a země se vzájemně obviňují z narušování svého vzdušného prostoru. Ve středu pákistánská armáda oznámila, že nad částí Kašmíru, kterou ovládá, sestřelila dva indické letouny a následně zajala indického pilota.

Podle pákistánské vlády zaútočili indičtí vojáci těžkými zbraněmi na vesnici ležící poblíž kašmírské linie kontroly a zabili chlapce a další tři lidi zranili. Zničeno bylo rovněž několik domů. Pákistánská armáda na tento incident odpověděla střelbou na indické území.

Pákistán propustil sestřeleného indického pilota. Na hranicích ho čekaly zástupy obdivovatelů

Číst článek

Indie dříve oznámila, že příslušníci pákistánských ozbrojených sil zabili dva sourozence a jejich matku v okrese Púnč na indické straně hranice.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly tři války, z nichž dvě byly o himálajský region Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část.

Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003. Současné nepokoje jsou podle agentury AP nejhorší od roku 1999, kdy pákistánská armáda vyslala do indické části Kašmíru pozemní síly.

Sobotní incidenty přicházejí den poté, co Pákistán s cílem snížit napětí učinil „mírové gesto“ a propustil do Indie za přítomnosti televizních kamer indického pilota sestřeleného ve středu nad pákistánskou částí Kašmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme