Katalánci budou nezávislost řešit v pondělí, Evropský parlament vyzval k dialogu

Ani třetí den po kontroverzním referendu o nezávislosti Katalánska nepřinesl naději na cestu z ústavní krize ve Španělsku. Katalánské vedení tvrdí, že nezávislost na Madridu by mohl parlament vyhlásit už na pondělním jednání. Premiér Carles Puigdemont kritizoval postoj šéfa centrální vlády Mariana Rajoye a krále Felipeho VI., zároveň však nabídl zprostředkované jednání. Evropský parlament vyzval Španělsko k dialogu s Katalánci.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont při úterní tiskové koferenci | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

List La Vanguardia citoval zdroj z katalánské vlády, podle něhož bude parlament řešit možnost vyhlášení nezávislosti na chystaném pondělním jednání. Puigdemont v úterý večer prohlásil, že by mohla být vyhlášena začátkem příštího týdne.

Katalánci vstoupili do celonárodní stávky. V Barceloně se demonstruje, doprava kolabuje

Číst článek

Poslanci, mezi nimiž mají většinu 72 hlasů ze 135 separatisté, však nejprve musejí dostat konečné výsledky referenda, které zatím úřady nemají. V chaotickém plebiscitu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Vzhledem k jednoznačně odmítavému postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání. To dali najevo europoslanci při debatě ve Štrasburku, kde místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že v zemích EU by se měla dodržovat ústava, přičemž tu španělskou jak referendum, tak případné vyhlášení nezávislosti porušuje.

Europoslanci zároveň kritizovali zásah španělské policie, při němž bylo zraněno na 900 lidí, a vyzvali Madrid a Barcelonu k dialogu.

Katalánský premiér Puigdemont v očekávaném večerním projevu označil postoj předsedy španělské vlády za nezodpovědný. Kritizoval i krále Felipeho VI., který podle něj svým projevem kopíroval postoj vlády a zklamal Katalánce.

„Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr," prohlásil Puigdemont. Zároveň však nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala. V případě, že by Španělsko o vyjednávání stálo, nabídl se do role prostředníka Brusel.

Dozvuky nedělního referenda se zabývá i španělská justice. Speciální soud v Madridu chystá obvinění ze vzpoury vůči šéfovi katalánské policie Josepu Lluísi Traperovi. Vyšetřováni jsou pro podezření z rozvratné činnosti podle středečních zpráv zahraničních agentur i lídři dvou největších separatistických sdružení - Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural a také náměstkyně policejního šéfa Teresa Laplanaová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme