Katalánci o své nezávislosti hlasovat nebudou. Referendum zakázal ústavní soud

Obyvatelé Katalánska zatím nemusejí přemýšlet nad tím, jak by hlasovali v referendu o nezávislosti na Španělsku. Ústavní soud podpořil stížnost centrální vlády v Madridu, podle které je vyhlášení plebiscitu jednotlivými kraji protiústavní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelona, pohled na Plaza de Espana | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Moyan Brenn

V pětimilionovém Katalánsku podporuje odtržení regionu podle průzkumů zhruba polovina jeho obyvatel. Vadí jim, že Madridu odvádí víc peněz, než kolik se do Katalánska vrací v podobě vládních investic.

Španělský ústavní soud zamítl podobnou žádost Katalánska už před dvěma lety. Tehdejší katalánští politici ale nezávazné hlasování přesto uspořádali. Ze zhruba 2 milionů hlasujících podpořilo nezávislost regionu 80 procent z nich.

Katalánští zákonodárci pak v regionálním parlamentu prosadili další kroky k odtržení od zbytku Španělska. Madridská vláda proti tomu protestovala a nařídila jejich stíhání, které v Barceloně vyvolalo mohutné demonstrace.

Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme