Katalánci rozhodují v regionálních volbách hlavně o odtržení od Španělska

Dnešní regionální volby v Katalánsku možná překreslí hranice na mapě Evropy. Podle průzkumů dají dvě třetiny katalánských voličů hlas stranám, které požadují samostatný stát. Protišpanělské nálady v tomto středomořském regionu přiživuje také ekonomická krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda katalánské regionální vlády Artur Mas | Zdroj: Reuters

Ať nikdo nerozhoduje za nás, přišel čas vyslyšet hlas lidu, hřímal na jednom z mítinků lídr nejsilnější strany a dosavadní předseda katalánské regionální vlády Artur Mas.

Je to právě on, kdo prosazuje nepopulární škrty ve školství a zdravotnictví a zavedl například poplatek jedno euro za recept v lékárně. Mnoho Katalánců ale viní ze špatné hospodářské situace centrální vládu v Madridu.

„Z našeho pohledu nejsou zástupci naší kultury, našeho lidu ani naší země," řekl Českému rozhlasu Llorenc Sotorres z Katalánského národního sněmu.

Jde o nadstranickou organizaci, na jejíž výzvu vyšlo v září do ulic Barcelony manifestovat za nezávislost 1,5 milionu lidí.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme