Katalánci se v neoficiálním referendu vyslovili pro nezávislost na Španělsku

Obyvatelé španělského Katalánska se v neoficiálním referendu vyslovili pro nezávislost na Španělsku. Katalánsko je se čtvrtinovým podílem na španělském hrubém domácím produktu označované za nejbohatší ze španělských regionů. Má asi sedm milionů obyvatel, vlastní jazyk - katalánštinu a určitou míru autonomie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Románský most, Martorell, Katalánsko

Románský most, Martorell, Katalánsko | Foto: Fotobanka stock.xchng, Josep Altarriba

Kromě resortu obrany a zahraničí si Katalánci všechno spravují sami. Centrální vláda totiž razí teorii, že čím silnější budou regiony, tím silnější bude stát. V celém Španělsku tak je sedmnáct autonomních regionů.

Někteří nacionalističtí politici se ale obávají, že Katalánsko může o své pravomoci přijít. I proto bylo neoficiální referendum, ve kterém voliči odpovídali na otázku:

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová mluvila na Rádiu Česko o katalánském referendu.

"Chcete, aby se Katalánsko stalo nezávislým, demokratickým a právním státem, který by byl začleněn do Evropské unie?"

Ze sedmi set tisíc pozvaných voličů ze 166 měst a obcí odevzdalo svůj hlas přes 200 tisíc lidí, tedy asi třicet procent voličů. Organizátoři přitom před referendem říkali, že by považovali za úspěch, kdyby se hlasování zúčastnilo alespoň čtyřicet procent pozvaných obyvatel Katalánska.

Z těch, co k referendu přišli, hlasovalo pro nezávislost 94 procent.

Referendum bylo testem

Hlasování nemělo právní hodnotu, nicméně se organizátorům podařilo přilákat pozornost domácích i zahraničních médií, což byl jeden z cílů akce.

Podle organizátorů mělo být hlasování signálem, že se chce Katalánsko vydat svojí vlastní cestou.

Podobná hlasování by se měla konat i v dalších katalánských městech, včetně metropole Katalánska - Barcelony. Ta je ale z celého Katalánska nejméně nacionalistická a tak je otázkou, zda má vůbec cenu tam referendum pořádat.

Vyvrcholením celé iniciativy, za kterou stojí několik občanských sdružení, má být žádost do katalánského parlamentu, aby v dubnu příštího roku vyhlásil oficiální referendum se stejnou otázkou.

Ľubica Zlochová, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme