Pět katalánských politiků může na den z vězení, aby se zúčastnili ustavujícího zasedání parlamentu

Pět katalánských politiků, kteří jsou už více než rok ve vazbě kvůli separatismu, bude moci příští týden dočasně opustit vězení. Rozhodl o tom v úterý španělský nejvyšší soud, který vyhověl jejich žádosti zúčastnit se ustavujícího zasedání španělského parlamentu. Čtyři z nich totiž byli minulý měsíc zvoleni poslanci a jeden senátorem.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět katalánských politiků, kteří jsou už více než rok ve vazbě kvůli separatismu, bude moci příští týden dočasně opustit vězení (ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

Bývalí katalánští exministři Oriol Junqueras, Jordi Turull a Josep Rull a aktivista Jordi Sánchez byli 28. dubna zvoleni poslanci, další uvězněný exministr bývalé katalánské vlády Raül Romeva byl zvolen senátorem.

‚Jsme v základním táboře.‘ Španělská ultrapravice má po 44 letech poslance, čekala ale lepší výsledek

Číst článek

Po ustavujícím zasedání obou komor parlamentu, které se koná 21. května, se ale budou muset vrátit do vězení.

Nejvyšší soud totiž v úterý zároveň zamítl jejich žádost, aby zůstali na svobodě a aby byl přerušen proces, který s nimi a dalšími sedmi katalánskými politiky začal letos v únoru. Za vzpoury některým z nich hrozí 16 až 25 let vězení. Dopustit se jí měli mimo jiné uspořádáním ilegálního referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017.

Úspěch

Katalánské separatistické strany slavily ve volbách z minulého měsíce velký úspěch - poprvé v parlamentních volbách totiž získala nejvíce hlasů v Katalánsku separatistická strana, která v tomto autonomním regionu porazila i tamní socialisty.

Katalánští separatisté budou mít v dolní komoře nově 22 poslanců, z toho 15 získala Republikánská levice Katalánska (ERC), kterou z vězení vede bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras.

Sedm křesel v Kongresu poslanců získalo hnutí Společně pro Katalánsko (JuntsxCat), jehož lídrem je katalánský expremiér Carles Puigdemont.

Puigdemont v parlamentních volbách nekandidoval, protože pobývá v Belgii, kde je na útěku před španělskou justicí. Doma mu hrozí zatykač kvůli obvinění ze vzpoury. Puigdemont i Junqueras kandidují ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají koncem tohoto měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme