Katalánci vstoupili do celonárodní stávky. V Barceloně se demonstruje, doprava kolabuje

Ochromená doprava, zavřené školy, podniky i památky. Tak vypadá celonárodní stávka v Katalánsku, kterou vyhlásily odbory a vlastenecké spolky na protest proti policejnímu násilí. Španělská policie a národní garda při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska zranila přes 890 lidí.

Barcelona (Aktualizováno: 12:45 3. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K demonstracím proti policejnímu násilí se v úterý připojili i katalánští hasiči | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Ulice jsou plné aut, metro a autobusy totiž jezdí mnohem méně často než obvykle v dopravní špičce. Vyjela jen čtvrtina spojů, hlásí z Barcelony zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.

Parkování pod mostem, výměna automobilů. Jak katalánský premiér prchal španělské policii

Číst článek

Lidé tedy nasedli do aut a silnice a dálnice kolem Barcelony jsou ucpané. Na hlavním dálničním obchvatu je už desetikilometrová kolona aut.

Zavřené v úterý zůstávají úřady, některé banky a podniky a několik sítí supermarketů. Ke stávce se připojila i muzea a památky. Uzavřena je i slavná katedrála Sagrada Família, Muzeum modernismu nebo komplex Gaudího staveb Park Güel.

Demonstrace u univerzity

Katalánské odbory a vlastenecké organizace vyzvaly k demonstraci odporu proti policejnímu násilí a vyhlásily na úterý celonárodní stávku. V Barceloně se také na úterý chystá několik demonstrací proti policejnímu násilí, které provázelo nedělní referendum.

První protest proběhl na univerzitním náměstí. Sešly se tam tisíce lidí s neoficiálními vlajkami Katalánska, popsal ve vysílání Radiožurnálu zrpavodaj Pavel Novák.

Referendum

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit

Účastnili se hlavně studenti, většina škol se totiž připojila ke stávce a zrušila vyučování. Lidé skandovali hesla jako „Ať žije nezávislost!“ nebo „Ulice budou vždycky naše!“.

Na několika místech regionu zemědělci s traktory zablokovali silnice, Katalánsko ale není ochromené celé. Některé továrny dál pracují a stávka se nijak nedotkla provozu na barcelonském letišti El Prat.

Už v pondělí v Barceloně a v dalších katalánských městech demonstrovaly tisíce lidí proti zásahům státní policie a národní gardy při nedělním referendu.

Katalánské ministerstvo zdravotnictví při něm zaznamenalo 844 zraněných. Lidé se snažili zabránit těžkooděncům v zabavování uren a hlasovacích lístků. Policisté je sráželi ze schodů, kopali a bili obušky.

Pavel Novák, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme