Katalánsko se chystá na volby. Rozhodnou o nezávislosti nebo budoucnosti v rámci Španělska

V severošpanělské provincii Katalánsko sílí volání po rozchodu s Madridem. Jak reálná je možnost, že se Katalánsko nakonec odtrhne od zbytku Španělska, napoví nedělní volby do místního parlamentu. V Barceloně před klíčovým hlasováním finišuje kampaň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánsko se chystá na víkendové volby | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Strany usilující o nezávislost se snaží získat voliče především finanční argumentací. Připomínají lidem, že většina daní z Katalánska jde centrální vládě do Madridu, odkud se zpět do Katalánska dostane jen malá část z toho, co se zde vybere.

Hrají také na vlasteneckou strunu. Například předseda regionální vlády Artur Mas na shromážděních často opakuje, že si Katalánci nenechají vše diktovat z Madridu. Chtějí rozhodovat o využívání peněz, které se zde vyberou sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Katalánsku vrcholí kampaň před víkendovými regionálními volbami. Na místě ji sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák

Často se mluví i o uznání Katalánců jako národa, což v současné španělské ústavě není zakotveno. Katalánci proto volají po změně.

Dnes se sice katalánština učí vedle kastilské španělštiny ve školách, Katalánci ale chtějí jistotu, že tomu tak bude i nadále.

Chtějí také, aby je Madrid nepřehlížel. Když se loni konalo neoficiální hlasování o nezávislosti, Madrid ho odmítl uznat a nijak se tím nezabýval.

Katalánští separatisté mají podle odborníků šance ve volbách uspět. Vytvořila se totiž zvláštní koalice umírněných konzervativců a radikální levice. Koalice, která si říká ‚Pro ano‘, by mohla podle posledních průzkumů získat asi 40 procent hlasů.

Kandidáti koalice slibují, že když získají přes polovinu křesel v regionálním parlamentu, do roka a půl by mohli jednostranně vyhlásit nezávislost na Madridu.

Na volebním výsledku se ale může výrazně podepsat volební účast.

Katalánsko se chystá na víkendové volby | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme