Po Katalánsku koketuje s nezávislostí i jeden z jeho regionů: fiktivní a recesistická Tabarnie

„Svobodu pro Tabarnii, Katalánsko Tabarnii okrádá! Korupce katalánských politiků zavlekla Tabarnii do bídy. Tabarnie je katalánský Krym.“ Něco vám uniklo?

Doporučujeme Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikdy jste o Tabarnii neslyšeli? Nejste sami, ale přesto se tento fiktivní, recesistický stát, který by se měl nacházet na pobřežním pásu od Tarragony až po samotnou Barcelonu – kterou také obsahuje – těší značnému zájmu a podpoře. | Zdroj: Repro Change.org

Nikdy jste o Tabarnii neslyšeli? Nejste sami, ale přesto se tento fiktivní, recesistický stát, který by se měl nacházet na pobřežním pásu od Tarragony až po samotnou Barcelonu – kterou také obsahuje – těší značnému zájmu a podpoře. Alespoň tedy na sociálních sítích, informuje britský deník Guardian.

Prezident? Herec z 'madridského exilu'

Recesisté na sebe poprvé upozornili před Vánocemi, kdy na internetu zveřejnili petici požadující vytvoření nového regionu obsahujícího Barcelonu, který by vyhlásil nezávislost na zbytku Katalánska. Do dneška se pod ní shromáždilo na čtvrt milionu podpisů. 

Lidé se baví tím, že zastánci Tabarnie používají podobné argumenty a slovník jako katalánští separatisté, kteří se snaží ospravedlnit emancipaci na Španělsku. Recesistický slogan „Barcelona není Katalánsko“ jakoby kopíruje heslo separatistů „Katalánsko není Španělsko“.

A zatímco se po prosincových volbách v Katalánsku složitě formují parlamentní a vládní struktury a část politické reprezentace dlí v policejní vazbě či v exilu, v Tabarnii se nelení a už tam mají i prvního „prezidenta“. Stal se jím uznávaný španělský herec a divadelní režisér Albert Boadella.

Přísahu složil jak jinak než prostřednictvím videokonference z „madridského exilu“. Šlo o jasný odkaz na praktiky bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který katalánskou exekutivu chce řídit z Bruselu. Právě tam se uchýlil, protože doma čelí platnému zatykači.

V Tabarnii je místa dost

Čtyřiasedmdesátiletý Boadella, jeden z nejuznávanějších katalánských divadelních režisérů, přesídlil z Barcelony do Madridu v roce 2007. Důvodem byl podle jeho slov fakt, že jeho tvorbu katalánští nacionalisté bojkotovali.

„Už rozdělili Katalánsko a Španělsko. A pokud jim to dovolíme, rozdělí i Evropu,“ řekl ve své fiktivní inaugurační řeči Boadella v narážce na separatisty. „Ale v Tabarnii je místo pro všechny,“ dodal novopečený „prezident“.

Puigdemont chce zpátky do Katalánska, v zemi je ale na něj stále vypsaný zatykač

Číst článek

Neoficiální mluvčí Tabarnie, novinář Jaume Vives, však komentoval nové počiny „Tabarňanů“ s navenek vážnou tváří. Ve snaze o nezávislost prý zajdou tak daleko, „kam až budou separatisté chtít“. Mluvčí argumentuje tím, že značná část obyvatel více než sedmimilionového Katalánska „chce zůstat Španěly“.

Podle průzkumů veřejného mínění je množství zastánců a odpůrců nezávislosti v Katalánsku přibližně vyrovnané. Pokud najdou obě strany cestu k dialogu a separatisté se vzdají myšlenky na nezávislost, zanikne podle Vivese i hnutí za samostatnou Tabarnii, dočteme se na stránkách britského deníku Guardian.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme