Protesty v Katalánsku ochromily dopravu a pokračují druhý den, demonstranti se střetli s policií

V potyčky s policií se v úterý večer zvrhly protesty v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním soudním rozsudku nad separatistickými politiky. Při pondělních protestech v Katalánsku zdravotníci ošetřili 131 lidí. Většina byla zraněna lehce při potyčkách s policisty u barcelonského letiště, jedna osoba ale zřejmě přišla o oko, informoval v úterý deník La Vanguardia.

Barcelona (Aktualizováno: 23:29 15. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Barceloně poté, co byl oznámen rozsudek nad Katalánskými politiky | Zdroj: Reuters

Pondělní protesty se konaly na různých místech v Barceloně, kde kvůli nim bylo na mezinárodním letišti zrušeno přes 100 letů. I v úterý tam bylo v návaznosti na pondělní komplikace zrušeno přes 40 spojů.

Vysoké tresty pro katalánské politiky za referendum o nezávislosti. Bývalý vicepremiér dostal 13 let

Číst článek

Při pondělních střetech, které se protáhly do úterních ranních hodin, bylo podle úřadů zraněno také asi 40 policistů. Tři lidé byli zatčeni. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že úřady vyšetřují skupinu, která protesty organizuje.

Demonstranti reagovali na internetovou kampaň vedenou skupinou Tsunami Democratic, která k vyvolání občanské neposlušnosti použila šifrovanou aplikaci. Skupina nemá žádné formální vůdce.

Také v úterý byly hlášeny blokády na několika menších silnicích v regionu. Tisíce Katalánců protestovaly podle agentury AP i večer v Barceloně, Tarragoně, Lleidě či Gironě proti odsouzení a uvěznění svých vůdců.

„Ulice budou vždy naše!“ a „Nezávislost!“ skandoval dav, který vykřikoval i hesla označující španělskou policii za „okupační síly“ a vybízející ji k odchodu.

Střety s policií

V centru Barcelony se v úterý večer protesty na mnoha místech změnily v potyčky s policií. Demonstranti zapalovali kontejnery a transparenty, po policistech házeli kameny a světlice. List La Vanguardia píše o desítkách zraněných. Mluvčí katalánské policie uvedl, že byli zadrženi tři lidé. Střety demonstrantů s policií hlásí také z Girony a Tarragony.

Provoz na letišti v Barceloně ochromily v pondělí tisíce demonstrantů, kvůli kterým se v okolí tvořily dopravní zácpy a zrušeno muselo být asi deset procent letů. Část z nich se střetla s pořádkovými silami, na které někteří házeli různé předměty.

Bezpečnostní složky při potyčkách použily obušky a španělští policisté i gumové projektily, potvrdila španělská policie. Její vedení to zdůvodnilo tím, že situace byla velmi napjatá a že policisté museli zajistit bezpečnost.

Madrid posílá do Katalánska na 1800 policistů, čeká protesty po rozsudku nad bývalým vedením regionu

Číst článek

Gumové projektily katalánská policie nepoužívá, protože regionální parlament je od roku 2014 zakázal. Španělská policie považuje použití gumových projektilů za oprávněné a použila je v Katalánsku i 1. října 2017 při referendu o nezávislosti, které tehdejší regionální vláda uspořádala i přes varování španělského soudu, že je neústavní.

Španělští policisté tehdy bránili lidem v hlasování. Ti násilím vnikali do volebních místností. Jeden z demonstrantů tehdy přišel o oko po střele gumovým projektilem. Katalánští policisté spíše nezasahovali, za což nyní čelí někteří stíhání.

I v pondělí utrpěl jeden z demonstrantů zranění oka a skončil v nemocnici. Deník La Vanguardia napsal, že mladík přišel o oko, protože ho při protestech v pondělí zasáhl gumový projektil.

Omezená doprava

Na barcelonském letišti byl v úterý ráno klid, ale tvořily se tam dlouhé fronty, mimo jiné proto, že cestující přijeli dříve kvůli obavám z blokád. Podle místních médií bylo v návaznosti na pondělní rušení spojů zrušeno v úterý 45 letů, většinou společnosti Vueling. 

Katalánec o odsouzení politiků Španělskem: Nejsou to zločinci, nejsou zkorumpovaní, nikoho nezabili

Číst článek

Tisíce cestujících v pondělí uvázly na letišti, mnozí další museli pochodovat se zavazadly po dálnici a přes pole, poznamenala agentura Reuters.

Omezen byl v úterý provoz vysokorychlostní železnice (AVE) v katalánském městě Girona, rychlovlaky AVE jezdily ráno jen po jedné trati. Důvodem bylo poškození druhé trati při pondělních demonstracích.

Protesty proti rozsudku nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání referenda z roku 2017, se očekávají v Katalánsku i v dalších dnech.

I v úterý už jsou hlášeny blokády na několika menších silnicích v regionu a večer se chystají demonstrace v Barceloně, Tarragoně, Lleidě či Gironě. Na středu večer je svolána manifestace i do centra Madridu, v pátek chystají katalánské odbory v regionu stávku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme