‚Vyhlásit referendum nikdy není zločin.‘ Odsouzení katalánští politici vystoupili v parlamentu

Vůdci katalánského hnutí za nezávislost, kteří byli odsouzeni za vzpouru a posláni do vězení, v úterý vystoupili v katalánském parlamentu. Trvají přitom na své nevině. Šestici politiků v čele s bývalým viceprezidentem katalánské vlády Oriolem Junquerasem bylo dovoleno opustit cely, aby se zúčastnili jednání komise vyšetřující dočasné převzetí správy Katalánska španělskou vládou z října 2017. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politici se do katalánského parlamentu vrátili poprvé od doby, kdy je v roce 2017 úřady zadržely kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti. To uspořádala bývalá regionální vláda Carlese Puigdemonta, v níž byl Junqueras místopředsedou. Španělský nejvyšší soud loni v říjnu pravomocně odsoudil k devíti až 13 letům vězení osm lidí.

„Nejprve bych vám chtěl říct, že jsem velmi šťastný, že můžu být zpět v parlamentu a mluvit s vámi všemi. Jsem šťastný, protože parlament miluji a miluji demokracii i dialog,“ uvedl Junqueras své půlhodinové vystoupení v budově parlamentu v Barceloně.

Nespáchali jsme zločin

Politik trval na tom, že on a jeho kolegové jsou vězněni neprávem. Řešením situace je podle nich pouze dialog se španělskou centrální vládou. „Nespáchali jsme žádný zločin, protože vyhlásit referendum nikdy není zločin,“ tvrdil podle agentury DPA Junqueras ve vystoupení, jež přenášela španělská televize.

Španělská prokuratura žádá o dočasné propuštění Junquerase. Reaguje tak na verdikt Evropské unie

Číst článek

Jeho proslov kritizovala poslankyně liberální strany Občané (Ciudadanos) Lorena Roldánová. „Své vystoupení (v parlamentu) jste využil jen k promluvě k vašim stoupencům, k pokračování hnutí, k rozdmýchání dalšího konfliktu,“ vytkla Junquerasovi poslankyně. „Je škoda, že jste sem nepřišli požádat o odpuštění,“ dodala.

Před parlamentem se dopoledne sešly stovky příznivců katalánských separatistů. Vězněné politiky, kteří přišli bez pout a bez ostrahy, dav přivítal potleskem a pokřikem „Svoboda, svoboda, svoboda!“. S objetím a s vřelým potřesením ruky je přijal i katalánský premiér Quim Torra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme