Katalánsko volí regionální parlament, podle průzkumů vítězí separatisté

Obyvatelé Katalánska dnes v předčasných volbách vybírají poslance regionálního parlamentu. Většinu mandátů by mohli získat přívrženci odtržení bohaté provincie na severovýchodě Španělska od zbytku země. Slibují, že v případě vítězství vyhlásí do dvou let nezávislost na Madridu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta na hlasování v Barceloně

Fronta na hlasování v Barceloně | Foto: Pavel Novák

Pět a půl milionu voličů má možnost vybrat si poslance regionálního parlamentu. V Katalánsku zatím vládnoucí umírnění konzervativci se spojili se skupinami krajní levice a utvořili separatistickou koalici.

Jenže podle španělské ústavy není osamostatnění části království možné. Tři separatistické strany, které by mohly dát dohromady většinu křesel v parlamentu, slibují, že do roka a půl vyhlásí nezávislost i přes odpor Madridu.

Hodně bude záležet na účasti voličů v hlasování. Tedy na tom, jak silný mandát by pro další kroky separatisté od Katalánců dostali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke katalánskému nacionalismu patří věrnost fotbalovému klubu FC Barcelona, jeho fanoušci věří, že samostatnému Katalánsku by bylo lépe

V Barceloně si mohou lidé vybírat z 9 stran. V dalších oblastech Katalánska k nim občas přibývají další dvě nebo tři. Ale asi jen 6 z nich má šanci získat křesla v regionálním parlamentu.

Podle fanouška FC Barcelona pana Josého Very jsou Katalánci úplně jiní, než třeba Španělé na jihu. Mají úplně jinou kulturu a způsob života. Proto spolu nemohou žít. Další fanoušek Enriq to potvrzuje.

„Katalánsko se musí oddělit od zbytku království, protože Španělsko je odpůrcem katalánské státnosti. Nenechá nás dělat, co bychom chtěli. Omezuje nás, v čem může. Už toho máme dost. Jsme prostě jiní, než ostatní ve Španělsku,“ vysvětluje.

Katalánsko | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, mkp, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme