Katalánsko zakázalo býčí zápasy

Katalánský parlament zakázal býčí zápasy. Od roku 2012 tak v tomto autonomním regionu Španělska přestane platit výjimka v zákonu proti týrání zvířat, která koridu umožňovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Býčí zápasy

Býčí zápasy | Foto: angelfire.com

Poslanci tak ukončili půl roku trvající nesmiřitelný spor mezi odpůrci a příznivci býčích zápasů v Katalánsku. 68 jich bylo pro, 55 proti a 9 se zdrželo.

Ochránci zvířat teď mohou slavit: končí show, při které zbytečně krutě umírají zvířata - aspoň v Katalánsku. Podle zastánců koridy ale utrpí katalánské hospodářství.

Zákazem tradiční podívané přijde podle nich o 500 milionů eur. O živnost přijdou provozovatelé býčí arény v Barceloně a utrpí také farmy, které bojovné býky chovají.

Toreadoři ale o práci nepřijdou. Ve zbytku Španělska kromě Kanárských ostrovů, které býčí zápasy zakázaly v roce 1991, totiž koridu mohou provozovat i nadále.

Býčí zápasy - téma v celé zemi

Katalánsko je zvláštní region, který se trochu vymyká zbytku Španělska. „Katalánci se často za Španěly ani nepovažují a chtějí být samostatnější. Považují se za modernější - možná je to i trochu natruc "pravým španělským tradicím",“ přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu David Koubek ze zahraniční redakce..

Mnohá města v tomto autonomním regionu, se už podle něj také prohlásila za "města bez býčích zápasů". Včetně Barcelony, kde zůstala poslední katalánská aréna. „Když ale do ní loni přijela ‘superstar‘, toreador José Tomás, aby podpořil koridu, byla aréna do posledního místa plná,“ dodal redaktor.

Na katalánskou debatu o zrušení býčích zápasů zareagoval Madrid, kde na začátku roku vyhlásili koridu za součást kulturního dědictví. Nejde ale jen o spor politiků. Podobně reagoval region Navarra, kde jde o skutečně silnou kulturní identitu a tradice. A pro zákaz i proti zákazu veřejně vystupují občanská hnutí.

Korida je zakazovaná po celá staletí - dříve je zakazovali panovníci i církev, pak se zase povolila.

Zájem o býčí zápasy obecně opadá

Zájem o býčí zápasy ve Španělsku ale obecně opadá. Toreadory sice propírá bulvární tisk podobně jako jiné celebrity - fotbalisty nebo herce, ale španělská televize přestala s přenosy z býčích arén v roce 2007.

Jistý úpadek ukazují i nejrůznější průzkumy. Návštěvnost koridy čím dál víc klesá a chodí tam spíše zahraniční turisté.

David Koubek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme