Katalánsko zřejmě samostatnost nevyhlásí ani v pondělí. Ústavní soud zablokoval jednání parlamentu

Španělský ústavní soud zablokoval pondělní zasedání katalánského parlamentu. Separatisté na něm chtěli vyhlásit nezávislost regionu na Španělsku. Šéf katalánské vlády Carles Puigdemont slibuje vznik samostatné republiky už od nedělního referenda.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánci v úterý vstoupili do celonárodní stávky. Protestují proti policejnímu zásahu během nedělního referenda o nezávislosti | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Na nezávislost si budou muset Katalánci, kteří za ni v referendu hlasovali, ještě pár dní počkat.

Samostatnost chtěl šéf vlády Puigdemont vyhlásit v parlamentu následující pondělí, španělský ústavní soud ale plánované zasedání zablokoval.

Podle předsedkyně regionálního kabinetu Carme Forcadellové tím Ústavní soud porušuje právo na svobodu projevu. Dodala také, že katalánští poslanci budou bránit svoji svrchovanost.

Katalánci budou nezávislost řešit v pondělí, Evropský parlament vyzval k dialogu

Číst článek

Podnět Ústavnímu soudu k zablokování pondělního zasedání podala opoziční katalánská socialistická strana. Kvůli situaci v regionu dnes dvě největší katalánské banky oznámily, že zvažují přesunutí ústředí do jiné autonomní oblasti. Vláda prý připravuje dekret, který by jim takový krok usnadnil.

K rozhodnutí zakázat pondělní zasedání katalánského parlamentu se vyjádřil také španělský premiér Mariano Rajoy. Ten podle ČTK znovu vyzval vůdce katalánské regionální vlády Carlese Puigdemonta, aby odvolal plány na vyhlášení nezávislosti a předešel tak „většímu zlu“. V rozhovoru s agenturou EFE Rajoy řekl, že řešením v Katalánsku je okamžitý návrat k zákonnosti a pořádku. Zároveň požádal Katalánsko o co nejrychlejší potvrzení, že nedojde k jednostrannému vyhlášení nezávislosti.

Regionální vláda se měla na pondělním zasedání zabývat také výsledky referenda, které katalánští minulou neděli uspořádali. Pro odtržení od Španělska se v něm vyslovilo 90 procent voličů, účast však nedosáhla ani 43 procent. Španělský ústavní soud už dříve označil referendum o nezávislosti za nezákonné. Katalánský premiér Puigdemont ve svém projevu nazval postoj španělské vlády nezodpovědným a prohlásil, že jeho vláda neustoupí ze svých požadavků ani o milimetr.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme