Katalánsku hrozí předčasné volby i to, že mu Madrid převezme policii

Španělská vláda zřejmě v rámci omezení autonomie Katalánska převezme velení katalánské policie. Řekl to v pátek člen vedení vládní Lidové strany Fernando Martínez-Maíllo. V rozhovoru pro španělský rozhlas také uvedl, že katalánská vláda má ještě čas vývoj zvrátit, a to do konce příštího týdne, než bude omezení autonomie schvalovat Senát.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v katalánské vlajce směruje na shromáždění před budovou španělské vlády v Barceloně | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Martínez rovněž řekl, že cílem dočasného omezení autonomie budou nové volby v regionu. Ty by se podle páteční informace španělské televize mohly konat asi v lednu.

Španělská politička a tajemnice španělských socialistů Carmen Calvová v pátek v televizi uvedla, že v rámci omezení autonomie Madrid zřejmě převezme i kontrolu nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem.

"Vláda, média a bezpečnostní složky musí být neutrální," prohlásila Calvová, která se podle katalánského tisku zúčastnila jednání socialistů s vládou o návrhu na omezení autonomie.

Nezávislé Katalánsko nikdo v Evropě neuzná, varoval Barcelonu šéf Evropského parlamentu

Číst článek

Na otázku televizní moderátorky, zda "neutralita médií" znamená kontrolu nad televizí TV3, Calvová odpověděla, "samozřejmě". Podle ní je nutné, aby nevznikl podobný "chaos", jako byl prý při referendu 1. října.

Jeden z lídrů vládních lidovců Martínez předpokládá, že kompetence bezpečnostních složek, které nyní spadají pod katalánské ministerstvo vnitra, přejdou na španělskou vládu, respektive španělské ministerstvo vnitra. Už dříve média psala i o tom, že Madrid převezme fiskální pravomoci nad Katalánskem, k čemuž už částečně sáhl v létě.

Konkrétní opatření k omezení autonomie Katalánska bude španělská vláda projednávat v sobotu na mimořádné schůzi. Rozhodla se k tomu poté, co katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek opět pohrozil vyhlášením nezávislosti, zároveň ale vyzval Madrid k dialogu. Člen vedení lidovců Martínez dnes uvedl, že katalánská vláda se omezení pravomocí může ještě vyhnout, pokud do týdne, než rozhodne Senát, přestane porušovat ústavu a vyhlásí předčasné regionální volby.

Katalánsko jako Titanic: nahoře se slaví, dole už utíká

Číst článek

To ale v pátek odmítl místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras. "Svolání voleb není nejlepší možností dalšího postupu. Máme mandát z referenda 1. října a ten naplníme," napsal Junqueras na twitteru s odkazem na referendum o nezávislosti. "Žijeme ve státě, kde korupčníci jsou na svobodě a Jordi Cuixart a Jordi Sánchez ve vězení. Nejlepší možností je nová republika," uvedl také Junqueras.

Junqueras jmenoval dva separatistické lídry, kteří jsou ve vazbě od pondělka kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli dopustit organizováním protestů 20. září, které svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

Za jejich propuštění se už několik dní konají v Barceloně protestní akce. V pátek zahájily organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural, jejichž dva šéfové jsou ve vazbě, akci #laforcadelagent (Síla lidí). Dnes například mají lidé ukázat svou sílu tím, že budou vybírat své peníze z velkých bank v Katalánsku (primárně tak měli učinit mezi 8.00 a 9.00 SELČ). Klienti bank Banco Sabadell a CaixaBank tak měli vyjádřit svůj nesouhlas s přesunem sídla těchto finančních ústavů mimo Katalánsko, k němuž se jejich vedení rozhodlo z obav před nejistou situací v případě nezávislosti regionu.

Razie v telekomunikacích

Španělská policie v pátek zároveň provedla razii v sídle Střediska telekomunikací a informačních technologií (CTTI) katalánské vlády. Ozbrojení policisté hledali elektronickou komunikaci katalánské policie, která je v souvislosti s referendem viněna z nečinnosti. Informovala o tom agentura EFE.

Španělští policisté provedli razii na základě příkazu soudce z katalánského města Lleida, kde už ve čtvrtek prohledávali tamní komisařství. Tam požadovali kopie vnitřní rádiové komunikace policistů během 1. října. Už ve středu nařídil soudce z města Gandesa (katalánská provincie Tarragona) španělské policii, aby ve městě Reus získala materiály o rádiové komunikaci katalánské policie v oblastech Terres de l'Ebre a Tarragony z tísňové linky 112.

Mezi referendy o nezávislosti je třeba rozlišovat

Číst článek

Katalánská policie je vyšetřována kvůli tomu, že si údajně počínala příliš pasivně při referendu o nezávislosti. To vyhlásila katalánská vláda i přes zákaz a výhrůžky Madridu, který hlasování označil za odporující ústavě a pohrozil trestním stíháním každému, kdo se na jeho organizaci bude podílet.

Španělská policie už před referendem zabavovala volební lístky a urny a řada volebním místností zůstala v den hlasování uzavřena. Někteří Katalánci proto v předvečer referenda obsadili některé volební místnosti, aby se v nich 1. října mohlo hlasovat. Španělská policie proti nim zasáhla, použila i gumové projektily. Desítky lidí byly při referendu zraněny, podle některých zdrojů bylo lehce zraněno několik stovek lidí.

Před soudem kvůli událostem kolem referenda stanul i šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero, který se stal populární osobností už letos v létě při vyšetřování teroristických útoků v Katalánsku. Trapero nyní čelí obvinění ze vzpoury kvůli údajné nečinnosti policie při protestech v Barceloně z 20. září, kdy dav lidí demonstroval proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády kvůli plánovanému referendu a proti zadržení skupiny katalánských úředníků.

Tento týden rozhodl soud, že Trapero na rozdíl od dvou separatistických vůdců nemusí do vazby, musel ale odevzdat pas a každých 15 dnů se musí hlásit na úřadům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme