Katalánský expremiér Puigdemont je na svobodě, nesmí ale opustit Belgii

Katalánský expremiér Carles Puigdemont je opět na svobodě. Belgický soud ho podmínečně propustil poté, co se v neděli dobrovolně přihlásil policii, informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Carles Puigdemont

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Zdroj: Reuters

Vyšetřující soudce měl na rozhodnutí o dalším osudu zadržených katalánských politiků 24 hodin. Soudní líčení trvalo deset hodin a skončilo propuštěním nejen bývalého premiéra, ale i čtyř ministrů jeho vlády, kteří také v současnosti pobývají v Belgii.

Bouřlivý katalánský podzim. Od snu o nezávislosti k vystřízlivění v belgickém exilu

Číst článek

Puigdemontův právník Paul Bekaert při odchodu z úřadu belgického prokurátora naléhajícím novinářům potvrdil, že jsou všichni na svobodě.

Nikdo z katalánských politiků teď nesmí opustit Belgii bez svolení soudce. Puigdemont už před zadržením ujistil, že bude s belgickými soudy spolupracovat.

Belgický státní zástupce uvedl, že všichni musí předstoupit před soud nejpozději do 15 dnů, kdy by se mělo rozhodovat o jejich vydání na základě evropského zatykače. Proti tomuto rozhodnutí je možné se odvolat a Puigdemontův právník už prohlásil, že je připraven to udělat. Vydání katalánských politiků by se tak mohlo protáhnout až na dva nebo tři měsíce.

Španělsko vydalo na katalánského premiéra zatykač. O pomoc žádá i belgické úřady

Číst článek

Vyšetřující soudce měl podle mluvčího bruselské prokuratury Gillese Dejemeppea na výběr tři varianty. Mohl evropský zatykač odmítnout a stíhání katalánských politiků v Belgii zastavit. Mohl je také nechat ve vazbě nebo je do rozřešení vydání do Španělska pustit na svobodu.

Španělsko Puigdemonta a jeho ministry stíhá kvůli vzpouře, které se měli dopustit vyhlášením katalánské nezávislosti. Skupina zemi opustila minulý týden, když Madrid zavedl přímou správu regionu.

Ondřej Klapal, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme